Legnicka Akademia Filmowa-Warsztaty Filmu Animowanego to niezwykłe wydarzenie w życiu kulturalnym Legnicy. Na LAF-WFA nauczają wybitni artyści z tytułami profesorskimi. Wielu uczestników legnickich warsztatów zostało absolwentami PWSFTviT lub innych szkół wyższych ze specjalizacją filmową.
Program LAF-u zakłada samodzielną realizację przez każdego uczestnika indywidualnie lub w niewielkich grupach filmu lub etiudy filmowej opartej na autorsko opracowanym scenariuszu na temat określony z rocznym wyprzedzeniem. Realizacje odbywają się pod opieką pedagogiczną i artystyczną wybitnych osobowości polskiej animacji.
Większość filmów powstaje przy wydatnej pomocy innych uczestników, szczególnie gdy realizują je debiutanci, ale ambicją uczestników jest nakręcić film samodzielnie.
Ideą warsztatów jest indywidualna autorska realizacja własnego filmu, ale jednocześnie uczestniczenie we wszystkim co dzieje się wokoło.
Projekt od pierwszej edycji ma określony program ramowy, który modyfikowany jest w zależności od potrzeb (skład uczestników, wykładowców, temat). Podporządkowany jest określonym celom, adresowany do każdego zainteresowanego kreatywnym uczestnictwem w kulturze, również tych, którzy jeszcze nie sprecyzowali swoich zainteresowań. Ma inspirować zainteresowanie pokrewnymi dziedzinami sztuki jak film, fotografia, muzyka, literatura, teatr. Obejmuje klasyczne formy animacji oraz nośniki obrazu, jak taśma filmowa 16 i 35 mm, film non kamerowy, łącznie z obróbką chemiczną. Gro zagadnień dotyczy kompozycji obrazu, liternictwa, kolorystyki, scenopisarstwa, języka filmowego, elementów montażu, oświetlenia, ruchu wewnątrzkadrowego.
Twórca filmu animowanego musi najpierw wymyśleć scenariusz - czyli to, o czym będzie jego obraz. Potem musi powołać na świat bohaterów. Może ich narysować (np. Bolek i Lolek byli narysowani), wyciąć z papieru, zrobić z plasteliny, gałganków, tektury, drewna, przedmiotów codziennego użytku. Z czego tylko chce (np. Miś Colargol był zrobiony z drutu, gąbki i futerka).
Potem trzeba tchnąć w bohaterów życie - sprawić, żeby chodzili, mówili, uśmiechali się. I właśnie to jest animacja. Co ciekawe, ta forma sztuki filmowej, robiąca w świecie coraz większą karierę, opiera się na oszukiwaniu ludzkiego oka i mózgu!
Nasz wzrok i mózg "widzą" bowiem bardzo szybkie zmiany na ekranie jako ciągły ruch. Dlatego filmowy projektor wyświetla w ciągu jednej sekundy aż 24 klatki obrazu!
Brzmi to niesamowicie, ale dla twórcy filmu oznacza tyle, że aby tylko jeden filmowy bohater żył przez jedną minutę, trzeba go zarejestrować kamerą w tysiącu czterystu czterdziestu
różnych fazach! I nikt tego za twórcę nie zrobi!
Praca nad filmem animowanym zawłaszcza czas, umysł, ręce, wyobraźnię.
Legnickie warsztaty filmowe dają uczestnikom dużo satysfakcji. Uczą ich ciekawych rzeczy. Uczestnikami są głównie młodzi ludzie, ale także małe dzieci, i ludzie już dorośli. Ta wspólna praca pokoleń jest bardzo ciekawa.
Warsztaty uczą kreatywności. Dzieci, które miały okazje realizować własny film, później w życiu codziennym, w przedmiotach codziennego użytku, widzą wielki potencjał. Patrząc na wałek do ciasta czy chochelkę widzą "aktorów" filmu animowanego.
Film animowany, jako element kultury/sztuki, a wraz z nią i sama kultura/sztuka staje się dla młodych ludzi czymś realnym i zrozumiałym. Do tej pory istniała wyłącznie w świecie abstrakcyjnym - nieosiągalnym. Tym samym młodzi ludzie uczą się, w jaki sposób własne idee czy myśli, które przecież są wytworami abstrakcyjnymi, można realizować w życiu codziennym. Można stwierdzić, że dzięki temu zdolności myślenia (procesy poznawcze) młodego człowieka stają się bardziej elastyczne (myślimy szybciej, sprawniej, w sposób bardziej kreatywny), zwiększa się wrażliwość w dostrzeganiu elementów otaczającego świata, przez co poszerza się perspektywa myślenia.
Istotnym aspektem z punktu widzenia oddziaływania społecznego warsztatów filmu animowanego jest udział w nich dzieci i młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Legnicy. Terapeutyczna moc pracy nad filmami jest dla tych dzieci niewyobrażalna. Oni wiedzą, że tworzą dzieło. Ważne dzieło. A świat filmu jest dla nich po prostu fascynujący. W dodatku w czasie warsztatów są w grupie zupełnie innych ludzi niż ci, którzy ich na co dzień otaczają. Oni wkraczają do tzw. "normalnego" świata. Mało tego: pracują pod okiem najlepszych w kraju filmowców. I zdają sobie z tego sprawę. Dlatego starają się być jak najlepsi. Ich filmy są potem wyświetlane w kinie, ogląda je profesjonalne Jury a do kina wiezie ich wielka limuzyna.
Praca nad filmem uczy ich dyscypliny, cierpliwości, pokazuje zdrową rywalizację. Oni czekają na to przez cały rok. A gdy nadchodzą warsztaty ich emocje są niesamowite. Przeżywają to bardzo. Łącznie z tym, że dbają o to, aby ładnie się ubrać, uczesać.
Niepełnosprawne dzieci często mają niesamowitą wyobraźnię i są bardzo uzdolnione artystycznie. Jednak równie często nie mają możliwości realizacji swoich umiejętności. Tymczasem działalność artystyczna, także robienie filmów animowanych, to uznana na świecie forma terapii dla takich dzieci.
Najlepszym określeniem pracy podczas warsztatów są słowa Marka Skrobeckiego-znanego animatora- "Z jednej strony zaskakujące, z drugiej finezyjne. Poważne i wzruszające, zabawne i sympatyczne, niektóre refleksyjne, czasem wręcz filozoficzne. Filmy, które powstały podczas warsztatów w Legnicy, mają w sobie cały przekrój tego, co powinno wiązać się z dobrym filmem".
LAF-WFA to nie tylko warsztaty, ale także projekcje filmów animowanych najsłynniejszych polskich animatorów, koncerty, wydarzenia multimedialne m.in. WILKANOC z udziałem Mariusza Wilczyńskiego i Leszka Możdżera, występ O.S.T.R z Balbiną Bruszewską czy wreszcie Bromba i…
Wszystkie te działania mają na celu zapoznać uczestników LAF-u oraz mieszkańców Legnicy i okolic z filmem animowanym. Z racji, że LAF odbywa się w sierpniu podczas wakacji, działania przez nas proponowane stwarzają doskonałą możliwość na spędzenie wolnego czasu.
Więcej informacji na www.laf.art.pl