logo BIP logo Satyrykonu link do strony
link do strony Legnickiej Akademii Filmowej Logo Legnicy Cantat
O Nas     Kalendarium     Działalność     Zajęcia     Przetwarzanie danych osobowych
baner

Międzynarodowy festiwal organowy - "Legnickie Wieczory Organowe"

 Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą "Legnickie Wieczory Organowe" organizowany jest od 1992 r.
Pierwszy recital zorganizowany został w czerwcu 1992 r. w ramach obchodów Dni Legnicy. Recital odbył się w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, w której wtedy właśnie zakończono remont kapitalny zabytkowych organów. Wykonawcą recitalu był znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W 1992 r. za pulpitem organów zasiedli jeszcze: Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu. Następny rok przyniósł już pełny cykl koncertowy, trwający od kwietnia do października. W kolejnych latach organy rozbrzmiewały w połączeniu z trąbką, fletnią Pana, rogiem alpejskim czy wreszcie głosem ludzkim. Ta poszerzona formuła umożliwiła prezentację interesującego repertuaru i podniosła atrakcyjność koncertów. Nadzwyczaj egzotycznie zabrzmiały w Katedrze tradycyjne instrumenty hinduskie: sarod, tabla, tanpura. Ten koncert wprowadził słuchaczy w odległy świat kultury Dalekiego Wschodu. Od 1997 r. dodatkowym atutem festiwalu stały się koncerty zespołów chóralnych z Niemiec i USA. W dalszym ciągu jednak podstawą repertuaru pozostała muzyka organowa.

Na przestrzeni kilkunastu lat w Katedrze Legnickiej zaprezentowało się wielu wybitnych artystów z różnych krajów. Program koncertów obejmował zarówno utwory muzyki dawnej jak i klasyczne dzieła autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Césara Francka, Ferenca Liszta, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Czasem pojawiały się także kompozycje współczesne Tadeusza Paciorkiewicza, Mariana Sawy czy Stanisława Moryto

Od kilku lat kolejne edycje festiwalu kończą wykonania wielkich form oratoryjnych, które stają się okazją do współpracy niemieckich chórów, polskich orkiestr i międzynarodowej stawki solistów. Wśród nich niewątpliwie warto wymienić "Wielką Mszę h-moll" Johanna Sebastiana Bacha, wykonaną pod kierunkiem Matthiasa Janza, "Missa Solemnis" Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Ulricha Grossera, bijące rekordy popularności "Requiem" Wolfganga Amadeusa Mozarta pod kierunkiem Bernharda Buttmanna, a także "Requiem" Giuseppe Verdiego poprowadzone przez Matthiasa Janza. Taka różnorodność propozycji repertuarowych zdecydowanie dodaje atrakcyjności koncertom. 
    Imprezy powiązane:

    brak imprez powiązanych
logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
reklama Galerii Piastów
logotyp sieci hoteli Qubus
logo LPWIK
logotyp radio taxi Wicar
LOGO COLEGIUM WITELONA
logotyp KGHM
logotyp MPK Legnica
logo ZAIKS-u
logotyp Footbal Academy
logotyp Strefy Aktywności Gospodarczej w Legnicy, link.
 
                 


© Legnickie Centrum Kultury 2003-2024   tel. 76 723-37-00   e-mail: lck@lck.art.pl, Deklaracja dostępnosci