Choć 45. edycja Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat odbędzie się w maju przyszłego roku, przygotowania trwają już w najlepsze. A wraz z nimi nadchodzą zmiany.
Prof. Krzysztofa Szydzisza, który przez siedem lat przewodniczył pracom Jury tego prestiżowego turnieju, zastąpi prof. Stanisław Krawczyński*. To znany dyrygent, kierownik Katedry Chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie i były rektor tej uczelni.
- Organizatorzy Legnicy Cantat poprosili mnie o przewodniczenie pracom Jury festiwalu. To dla mnie wielkie wyróżnienie! Tym bardziej, że przejmuję tę funkcję z rąk profesora Krzysztofa Szydzisza, który znakomicie wywiązywał się z obowiązków - powiedział nam prof. Krawczyński.
Zmiana nastąpiła, ponieważ organizatorzy turnieju zdecydowali się na wprowadzenie tzw. kadencyjności Jury. Kadencja jurorów będzie trwała 3 lata.
- Uważam to za bardzo dobry pomysł. Zmieniające się regularnie Jury będzie wnosiło nowe, świeże spojrzenie na działalność zespołów chóralnych - mówi prof. Krawczyński.
Prof. Krzysztof Szydzisz kierował pracami Jury Legnicy Cantat od 2006 roku.
- Przez te lata turniej ewoluował. Praca nie zawsze była łatwa, ale osobowość i charyzma prof. Szydzisza niewątpliwie nadały kierunek Legnicy Cantat, a konkurs chórów cieszy się od kilku lat naprawdę wysokim poziomem wykonawczym - mówi Monika Szczerbińska - Walczak z Legnickiego Centrum Kultury.
*Stanisław Krawczyński (ur. 20 września 1955) - polski dyrygent, profesor sztuki od 2001 r. Kierownik katedry chóralistyki Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 2004-2012 rektor Akademii.
Ukończył z wyróżnieniem studia w krakowskiej Akademii Muzycznej. Był kierownikiem Chórów Polskiego Radia i TV w Krakowie oraz Filharmonii Krakowskiej. Występował m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Teatro Regio w Turynie, Accademia di Santa Cecillia w Rzymie, sali koncertowej UNESCO w Paryżu, Beethovensaal w Stuttgarcie, Brucknerhaus w Linzu. Od 1986 roku jest dyrygentem Capelli Cracoviensis.
Dokonał prawykonań utworów wielu kompozytorów, m.in. Zbigniewa Bujarskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Marka Stachowskiego.
Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", odznaką "Honoris Gratia". (żródło: Wikipedia).
fot: amuz.krakow.pl