Czołg PT-91 Twardy jest już na lotnisku w Legnicy.
50-tonowego kolosa przywieziono z jednostki wojskowej w Żaganiu, na specjalnej platformie. Za zgodą ministra obrony narodowej, Legnickie Centrum Kultury wypożyczyło czołg od armii, bowiem dziś odbędzie się, w ramach Satyrykonu, niezwykły performance.
Michel Granger, wybitny francuski artysta, namaluje gąsienicami czołgu obraz.
Granger, który jest pacyfistą, chce pokazać, że militarny czołg może mieć całkiem inne, niż bojowe, przeznaczenie. Że może służyć sztuce. – Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę wykonać swój performance w Legnicy – mówi Granger.
Obrazy czołgiem już malował, we Francji, ale pierwszy raz, właśnie w Legnicy, dokona tego na oczach publiczności
Obraz, który Michel Granger namaluje, będzie opowiadał o rzeczywistych wydarzeniach historycznych – ataku wojsk polskich i radzieckich na Czechosłowację, w 1968 roku. Część wojsk wyszła wówczas z Legnicy, gdzie stacjonowali radzieccy żołnierze. Temat obrazu będzie miał więc ścisły związek z naszym miastem.
Przy akcji Michela będą pracowały aż 22 osoby. M.in. pięć osób z Paryża, kilku żołnierzy do obsługi czołgu i wolontariusze.
Malowanie obrazu czołgiem rozpoczyna się na lotnisku o godz. 14.00, potrwa do godz. 17.00. Wstęp jest wolny, zapraszamy wszystkich serdecznie. Relacje z tego niezwykłego wydarzenia można oglądać w telewizji TVN – ekipa telewizyjna relacjonuje od wczoraj wydarzenia Satyrykonu 2009.
A jeszcze dziś na Satyrykonie:
Godz. 14.00 - 17.00 – Michel Granger maluje na legnickim lotnisku obraz czołgiem
Godz. 17.00 – w Muzeum Miedzi wernisaż wystawy Uwaga! Ha – Ga, Anna Gosłowska Lipińska.
Ta artystka (1915-1975) była w Polsce nestorką kobiecego rysunku satyrycznego i humorystycznego. Pracowała w „Szpilkach”, ilustrowała dziecięcy „Świerszczyk”. Na jej książkach, takich jak „Zosia Samosia” czy „Cuda i Dziwy Tuwima” wychowały się powojenne pokolenia dzieci.
Godz. 18.00 – w hallu Teatru im. Modrzejewskiej otwarcie wystawy satyrykONA, autorstwa absolwentek ASP we Wrocławiu: Anny Kawki, Marty Lech, Dominiki Ruty i Pauliny Mager.
Ta wystawa także zasługuje na szczególną uwagę – w Polsce ciągle bardzo mało jest kobiet, które zajmują się tworzeniem prac satyrycznych. Wystawa nieżyjącej już Anny Gosłowskiej Lipińskiej i wystawa obecnych absolwentek ASP to ukłon w stronę tworzących satyrycznie pań – kobieta jest wiodącym tematem tegorocznego Satyrykonu. Wstęp na obie wystawy jest wolny.
Godz. 22.00 – Szkło Kontaktowe TNN 24 z Legnicy na żywo, bez udziału publiczności.
(EGO)
|