- To może być spektakularne wydarzenie! Laureat zostanie uduszony medalem... Ale jaka to byłaby piękna śmierć! - śmiał się Artur Andrus, prowadzący ceremonię otwarcia Satyrykonu 2014, patrząc na zmagania prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego, który próbował włożyć na szyję Sergeya Sichenko z Izraela - laureata Grand Prix tegorocznego Satyrykonu - tradycyjny złoty kluczyk.
Prezydentowi przeszkadzały w tym skutecznie... buraki, które laureat miał doczepione do nakrycia głowy. Na szczęście Sergey Sichenko dekorację przeżył.
- Jestem naprawdę dumny z tej nagrody! Satyrykon to przecież bardzo prestiżowy na świecie konkurs dla satyryków - powiedział szczęśliwy laureat nagrody Grand Prix.
Jego praca pt. "Facebook", symbolizująca artystyczne połączenie współczesnego portalu społecznościowego ze starożytnym imperium rzymskim, pokonała ponad 2 tysiące prac, 615 autorów z 50 krajów świata!
- Wybrałem ten temat, ponieważ jest po prostu bardzo aktualny - powiedział nam Sergey Sichenko.
Tuż przed ceremonią otwarcia odsłonięte zostały przy Filipie tablice pamięci, poświęcone zmarłym niedawno profesorom, artystom i wielkim Przyjaciołom Satyrykonu - Zygmuntowi Januszewskiemu (autorowi satyrykonowego Filipa) i Tomaszowi Jurze.
Kolejnym punktem ceremonii było otwarcie pokonkursowej wystawy Satyrykonu 2014 - można ją oglądać w Muzeum Miedzi. A "drzwi do wystawy" otworzyli prezydent Tadeusz Krzakowski i Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Gości i publiczność bawił radosny zespół L`Chaim, złożony z muzyków z różnych krajów Europy.
Otwarta została TAKŻE wystawa, która bez wątpienia jest historycznym dla Legnicy wydarzeniem - Florian Doru Crihana, światowej sławy satyryk, specjalizujący się m.in. w tworzeniu artystycznych impresji ciekawych na świecie miejsc, stworzył cykl prac o Legnicy. To po prostu trzeba zobaczyć!
Legnica znalazła się w naprawdę prestiżowym gronie "zilustrowanych" przez Crihanę miast - wcześniej były to m.in. Wenecja, Paryż czy Ateny. Jednak w innych miastach artysta skupiał się na impresjach dotyczących symbolu miejsca - np. w Wenecji były to kanały, w Paryżu wieża Eiffla. A Legnica - jako pierwsza - doczekała się impresji wielu miejsc i budowli.
Artysta przyjeżdżał do naszego miasta wielokrotnie, szczegółowo je oglądał, rozmawiał z ludźmi, dokumentował. I stworzył cykl prac, od których po prostu trudno się oderwać!
- To jest niesamowite! Najlepsze, co mogło być! - komentowali zachwyceni goście wernisażu.
Wspólnym mianownikiem prac o Legnicy jest skomplikowana, mocno nietuzinkowa historia naszego miasta.
- W Wenecji czy Paryżu historia się w pewnym miejscu zatrzymała. Legnica wciąż jeszcze się zmienia, rozwija, dlatego rysowanie tego miasta było trudniejsze, ale i bardzo, bardzo ciekawe - przyznał Florian Doru Crihana. I dodał: - Te rysunki to takie moje podziękowanie dla Legnicy za to, co dla mnie zrobiła.
Artysta odniósł się w ten sposób do Satyrykonu, podczas którego był wielokrotnie nagradzany, miał swoje wystawy itp.
Ta wystawa jest czynna w Galerii Ring w Rynku. Koniecznie na nią przyjdźcie!
Ostatnim wydarzeniem pierwszego dnia Satyrykonu było otwarcie wystawy rysunków prasowych z czasów I wojny światowej znakomitego Georga Van Raemdoncka. Ta wystawa czynna jest w Galerii Satyrykon.
Podczas pierwszego dnia Satyrykonu miało też miejsce ważne dla satyryków wydarzenie - zawiązała się polska grupa międzynarodowej federacji karykaturzystów FECO. W skład FECO Poland weszli: Tomasz Broda, Agata Dudek, Stanisław Gajewski, Jerzy Głuszek, Sebastian Kubica, Małgorzata Lazarek, Magdalena Wosik, Grzegorz Szumowski i Zenon Żyburtowicz. Odpowiedzialną funkcją przewodniczącego - drogą głosowania - "członkowie" obarczyli dyrektora LCK, Grzegorza Szczepaniaka. Celów wyznaczyli sobie wiele, jeden z najważniejszych to podniesienie rangi satyry w sztukach plastycznych.
- Oraz m.in. podejmowanie wspólnych działań na rzecz pokazania tego, co się w polskiej satyrze dzieje. Chcielibysmy, a by FECO łączyło środowisko polskich satyryków - mówi Grzegorz Sczepaniak.
Przygotowania do utworzenia FECO Poland trwały od kilku miesięcy.
Oto program Satyrykonu 2014 na sobotę. Zapraszamy!
14 VI 2014 (sobota)
godz. 18.00
Otwarcie wystawy: "SKŁONNOŚCI DO OSTROŚCI" - Teatr Modrzejewskiej
Kolejna edycja cyklu wystaw prezentujących twórczość studentów polskich uczelni artystycznych. Tym razem obejrzymy prace studentów ASP w Katowicach. Zapewne - jak zwykle - będzie... niezwykle! Młodzi twórcy, nie skażeni jeszcze dorosłością, tworzą sztukę czystą i szczerą. Polecamy!
godz. 17.00 i 20.00
Koncert "ARTUR ANDRUS ..i PRZYJACIÓŁKI" - Teatr Modrzejewskiej (koncerty biletowane, bilety wyprzedane)
Artur Andrus z Przyjaciółkami - Marią Czubaszek, Magdą Umer i Hanną Śleszyńską - to pierwsza taka improwizacja satyryczno - śpiewno - liryczna. Artur Andrus jako szef i spoiwo pomiędzy temperamentami trzech niezwykłych i całkiem od siebie różnych kobiet... Czy Andrus wyjdzie z tego cało?! Zobaczymy!
Zapraszamy!
Szczegóły również stronie SATYRYKONU - satyrykon.pl