- Dolny Śląsk ma tak wielki potencjał kulturalny, że nie sposób organizować obchody Europejskiej Stolicy Kultury 2016 tylko we Wrocławiu, nie biorąc pod uwagę tego, co mają do zaproponowania inne miejscowości naszego województwa - powiedział Marek Sztark, koordynator współpracy ESK - Wrocław 2016 z regionem Dolnego Śląska, podczas briefingu rozpoczynającego w Legnicy ważną debatę o Europejskiej Stolicy Kultury.
Debata, która rozpoczęła się w poniedziałek, potrwa 2 dni.
Wrocław, który w 2016 r. będzie Europejską Stolicą Kultury, przygotowuje się do tego wydarzenia od dawna.
- Jednak Unia Europejska podczas sprawdzania stanu tych przygotowań zwróciła uwagę na zbyt mały w nich udział tzw. regionu, czyli pozostałych miejscowości Dolnego Śląska - tłumaczy Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Dlatego powołana została Grupa Robocza, która od Legnicy właśnie rozpoczęła cykl spotkań mających na celu wypracowanie wspólnych działań - Wrocławia i regionu - w czasie ESK 2016.
- To nie oznacza, że takich działań nie ma obecnie wcale. Chociażby Teatr im. Modrzejewskiej z Legnicy prowadzi przygotowania do dwóch projektów na ESK 2016 - zaznaczył Marek Sztark.
Jednak pomysłów na takie działania, dzięki którym region zaistnieje w Europejskiej Stolicy Kultury, a ona zaistnieje w regionie, jest wciąż zbyt mało. Stąd prace Grupy Roboczej.
Dotychczas do wspólnych prac w tej grupie zgłosiło się ok. 40 osób z całego województwa. To przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, samorządów, artyści, animatorzy, menadżerowie itp.
Większość z nich przybyła na debatę do Legnicy. Jej temat skupia się na tzw. systemowym obszarze współpracy.
- Fakt, że Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury 2016 trzeba wykorzystać za wszelką cenę i na wszelkie możliwe sposoby - mówi Marek Marek Sztark.
I wyjaśnia: - Dlatego na każdym z czterech zaplanowanych spotkań będziemy rozmawiać o innych obszarach wspólnych działań. W Legnicy skupiamy się na systemowym obszarze współpracy. Chodzi w nim o to, aby wypracować program wspierania lokalnych instytucji kultury. Program, który na długie lata połączyłby potencjał województwa, samorządów lokalnych, instytucji kultury i instytucji centralnych.
I procentowałby w naszym regionie o wiele dłużej niż tylko w 2016 r.
Grupa Robocza ESK 2016 ma charakter otwarty, więc w każdej chwili mogą do niej dołączać przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, samorządów oraz artyści, animatorzy czy menadżerowie kultury itp. - wszyscy ci, którym dobro kultury leży na sercu.
Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze strony: www.wroclaw2016.pl
fot: Krzysztof Lewandowski, lca.pl