- Będą się tu działy rzeczy niesłychane! - tak Natalia Grzeszczyk, gospodyni poniedziałkowej audycji "Akademia rozrywki" Artura Andrusa, zapowiedziała w radiowej Trójce przybycie Satyrykonu.
A Satyrykon miał nie lada powód, by przejąć na jakiś czas trójkowy mikrofon. Bo właśnie podczas poniedziałkowej audycji statuetki Szpil Satyrykonu odbierali tegoroczni laureaci: Maria Czubaszek - za to, że jest "nie do przegadania, nie do podrobienia, ale zawsze do śmiechu" oraz Michał Walczak i Maciej Łubieński - twórcy zespołu teatralno-kabaretowego "Pożar w burdelu".
Statuetki wręczał Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. - To nagrody dla tych, którzy potrafią wbijać szpile w tłuste tyłki naszej codzienności, w obłudę i mentalne stereotypy - mówił G. Szczepaniak.
- Statuetka to ekstremalnie wysoka szpilka, rzeczywiście trzeba umieć ją "nosić" - dodała prowadząca.
Z tym nie ma żadnego problemu znakomita Maria Czubaszek. I to nie tylko w przenośni, ale i dosłownie.
- Teraz jestem stara, ale jak byłam młoda, to zawsze nosiłam wysokie szpilki - mówiła pani Maria. - Szkoda, że nie widzicie, jaka piękna jest ta Szpila! Będzie stała u mnie na honorowym miejscu. A Legnica to najwspanialsze miasto w Polsce! - dodała.
- Pani Marysiu, ale pani mówi tak o każdym mieście! - zaoponowała ze śmiechem prowadząca.
- Ale tylko od Legnicy dostałam taką piękną Szpilę, więc powiedziałam to na serio - odparła Maria Czubaszek.
Ze Szpili bardzo ucieszyli się też Michał Walczak i Maciej Łubieński. - Z rozkoszą przyjmujemy jej wbicie. Postawimy ją na honorowym miejscu, w naszym nowym klubo - teatrze przy ul. Hallera - zapowiedzieli artyści.
Fragmenty audycji:
KLIKNIJ TUTAJ
(nagranie i link otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Krzysztofa Lewandowskiego z portalu lca.pl)
Po radiowych emocjach Satyrykon przemieścił się do Muzeum Karykatury, gdzie o godz. 18.00 otwarta została jego wystawa.
Wernisaż wystawy Satyrykonu 2015 humorystycznie poprowadził i recitalem ubarwił Krzysztof Daukszewicz. Jednocześnie w muzeum otwarta została wystawa Andrei Popova, laureata Grand Prix tegorocznego Satyrykonu. Artysta też był obecny na wernisażu.
Sale wystawowe pękały w szwach, tylu gości przyszło obejrzeć obie ekspozycje. Wśród nich byli m.in. Elżbieta Laskowska - dyrektorka muzeum, Witold Mysyrowicz - szef Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykaturzystów, znakomici rysownicy, m.in. Mirosław Gryń ("Polityka", "Przekrój") i Jacek Frankowski (autor lalek do "Polskiego ZOO"), aktorka Krystyna Kołodziejczyk (m.in. film "Kogel Mogel") oraz inni goście. Satyrykon górą!