Grand Prix Satyrykonu 2016 otrzymała praca pt. "Closed" Gerharda Geppa z Austrii! Ten pozornie skromny rysunek pokonał aż 2 tys 519 prac, nadesłanych przez 741 autorów z 58 krajów świata!
Ta "skromność" jest rzeczywiście pozorna - w rysunku dziecięcego wózka, szczelnie zabitego deskami, autor zawarł bowiem wiele ważnych treści.
- W mojej opinii ta praca pokazuje, jak krótkie jest ludzkie życie - mówi Andrei Popov z Rosji, członek Jury tegorocznego konkursu.
Zdaniem prof. Gabriela Kołata z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, przewodniczącego tegorocznego Jury, największą wartością zwycięskiej pracy jest jej prostota, skromność i autentyczność. Oraz to, że jej przekaz nie jest oczywisty, więc trzeba się przy niej zatrzymać, pomyśleć, zinterpretować po swojemu. To praca, która skłania do zastanowienia.
- Wybieraliśmy zdobywcę Grand Prix od 8.30 rano, aż do wieczora. To nie może być więc przypadek, że Jurorzy ostatecznie wybrali ten rysunek - mówi prof. Kołat.
Rysunek doświadczonego, austriackiego artysty, wygrał dosłownie " o włos" z pracą bez tytułu, debiutującego w konkursie Grzegorza Myćki z Polski. Jego dzieło, przedstawiające jakby schemat budowy siekiery, otrzymało ostatecznie I nagrodę i Złoty Medal. Niech tylko nie zwiodą Państwa dość osobliwe przekazy rysunków - tematem wiodącym tegorocznego Satyrykonu było bowiem ZŁO.
Co ciekawe, tegoroczne obrady międzynarodowego Jury Satyrykonu nie były burzliwe. A to dość wyjątkowa sytuacja - w Jury Satyrykonu zasiadają bowiem artyści z całego świata, pochodzący z różnych kultur i środowisk. Dlatego "burze" podczas obrad Jury Satrykonu nie są niczym wyjątkowym. Dziwi raczej... ich brak.
- Jestem zaskoczony, bo już drugi rok z rzędu obrady Jury były spokojne. Oczywiście niełatwe, ale bardzo merytoryczne. I nie dochodziło do żadnych sporów, jak to często bywało w poprzednich latach - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I dodaje:- W dodatku prace, które zostały nagrodzone, są bardzo zróżnicowane, każda jest całkiem inna. Mogłoby się więc wydawać, że było się o co kłócić. A jednak Jurorzy dochodzili na każdym etapie głosowań do porozumienia - mówi dyr. Szczepaniak.
W skład tegorocznego Jury weszli: Gabriel Kołat (przewodniczący), Amin Aghaei, artysta grafik i rysownik z Iranu, Ribber Hanson, ilustrator i rysownik ze Szwecji, Sebastian Kubica, artysta grafik i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, Andrei Popov, laureat Grand Prix ubiegłorocznego Satyrykonu, Szymon Szymankiewicz, artysta grafik i wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu oraz Luis Humberto Marcos z Portugalii, dyrektor światowego festiwalu dla rysowników PortoCartoon.
- Pierwszy raz jestem Jurorem konkursu satyrycznego w Polsce. I uważam to za bardzo dobre doświadczenie! Tym bardziej, że nadesłane na Satyrykon prace są na naprawdę wysokim poziomie - powiedział nam Luis Humberto Marcos.
Praca w Jury Satyrykonu była także ciekawym doświadczeniem dla Andrei Popova z Rosji, laureata Grand Prix ubiegłorocznego Satyrykonu.- Ciekawie było zobaczyć w tym roku Satyrykon "od środka" - powiedział nam A.Popov.
Wystawa Satyrykonu 2016 zostanie otwarta w Legnicy w czerwcu. Wtedy też odbędzie się wręczenie nagród wszystkim laureatom, a Legnica zamieni się na kilka dni w światową stolicę dobrego humoru.
Pełen protokół Jury Satyrykonu 2016 publikujemy w poprzedniej informacji w naszym serwisie. Zapraszamy też na stronę Satyrykonu: satyrykon.pl
Grzegorz Myćka, praca bez tytułu - I miejsce i Złoty Medal w kategorii ZŁO
Łukasz Kliś, prace "Redydywa zła" i "Hejtler"- wyróżnienie w kategorii ZŁO
Blagovest Tsvetkov (Bułgaria), praca bez tytułu - Nagroda Specjalna - Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury
Prof. Gabriel Kołat, przewodniczący Jury Satyrykonu 2016
fot: lca.pl
Legnickie Centrum Kultury posiada prawa autorskie do skanów prac, nie posiada natomiast praw do zdjęć z obraz Jury. Te zdjęcia zostały nam udostępnione grzecznościowo przez portal lca.pl. Prosimy więc, aby nie kopiować tych fotografii bez porozumienia z redakcją lca.pl