W dniach 21 - 24 września odbędzie się 30. Legnickie Conversatorium Organowe. Wyjątkowe, bo jubileuszowe. Nasze Conversatorium jest zaliczane do najlepszych w Europie festiwali muzyki współczesnej. Dość wspomnieć, że wybrani artyści festiwalu zostali w tym roku uhonorowani prestiżową nagrodą Fryderyka. Podczas nadchodzących koncertów będziemy mogli na żywo usłyszeć artystów i dzieła, które zostały uznane w polskim przemyśle fonograficznym najlepszymi z najlepszych!
W tym roku odbędą się cztery koncerty. Program jest ciekawy, czekają nas prawykonania. Wstęp jest wolny!
Na koncerty zapraszamy do dwóch legnickich świątyń, w których znajdują się zabytkowe, wyjątkowo cenne organy. To Kościół Ewangelicki Marii Panny i Katedra Legnicka.
Koncert pierwszy
Koncert Inauguracyjny "... Z Benjaminem w tle..." odbędzie się 21 września, o godz. 19.15, w Kościele Ewangelickim Marii Panny. Poświęcony będzie Benjaminowi Bilsemu. W Legnicy obchodzimy obecnie rok Bilsego - wybitnego dyrygenta, muzyka, popularyzatora muzyki symfonicznej i kompozytora. Obchody mają związek z dwusetną rocznicą urodzin artysty, który był legniczaninem. Improwizacje wykona znakomity organista Krzysztof Urbaniak.
Koncert drugi
Na koncert "... Było nie minęło..." zapraszamy 22 września, o godz. 19.15 - także do Kościoła Ewangelickiego Marii Panny. Wystąpią: Chór Madrygał, Marzena Michałowska (sopran), Sławomir Bronk (alt), Marek Fronc (organy), Dariusz Rzonca (dyrygent), Leszek Lorent (perkusja), Dariusz Przybylski (organy) i Paweł Gusnar (saksofon). To w większości światowej klasy artyści, a Paweł Gusnar jest kilkukrotnym laureatem nagrody Fryderyka. W programie kompozycje m.in. M. Sawy, W.Rentowskiego, A. Bauera.
Koncert trzeci
To koncert"... Z Fryderykiem w tle...". Odbędzie się 23 września, o godz. 19.15, w Katedrze Legnickiej. Wystąpią: specjalizująca się w śpiewie gregoriańskim Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, Paweł Gusnar (saksofon), Emilia Dutkiewicz (narrator, koncepcja programu) oraz Michał Sławecki (dyrygent, dyrektor artystyczny Legnickiego Conversatorium Organowego). Program koncertu to utwory z płyty "Verbum Incarnatum. Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi. Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie", która otrzymała w 2016 r. nagrodę Fryderyka, w kategorii Album Roku - Muzyka Dawna.
Koncert czwarty
Koncert Finałowy odbędzie się 24 września, o godz. 19.15, w Kościele Ewangelickim Marii Panny. Wykonają go: Sekstet Wokalny proModern (Łucja Szablewska - sopran, Ewa Puchalska - mezzosopran, Ewelina Rzezińska - mezzosopran, Andrzej Marusiak - tenor, Krzysztof Chalimoniuk - baryton, Piotr Pieron - bas, Michał Borzykowski - wiolonczela). W części drugiej usłyszmy Zespół Smyczkowy Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Jarosława Wróblewskiego (organy) i Dorotę Szczepańską (sopran). Dyrygować będzie Szymon Morus. W programie utwory m.in. S. Moryto, Ł. Szablewskiej, M. Marchewki i innych.
Zapraszamy!
Festiwal 30. Legnickie Conversatorium Organowe dofinansowano ze środków Budżetu Dolnośląskiego oraz Związku Artystów Wykonawców STOART