Przed Kościołem Ewangelickim Marii Panny w Legnicy zasiadł we wtorek laureat nagrody Fryderyka 2016. Czyli organista, kompozytor, gregorianista - dr hab. Michał Sławecki, dyrektor artystyczny rozpoczynającego się dzisiaj (w środę) 30. Legnickiego Conversatorium Organowego.
Był jednym z uczestników briefingu prasowego, podczas którego poznaliśmy szczegóły i ciekawostki dotyczące tegorocznego festiwalu.
Jedno jest pewne: koncertów Conversatorium nie można przeoczyć! I to bez względu na to, czy się lubi muzykę organową czy też nie.
Dlaczego?
Ponieważ Conversatorium to jeden z najlepszych w Europie festiwali współczesnej muzyki organowej i jej improwizacji. Legnickie Centrum Kultury organizuje go wspólnie z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Ponieważ usłyszymy w tym roku artystów i program nagrodzony najważniejszą nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderykiem 2016.
Ponieważ mamy w naszym mieście zabytkowe, wyjątkowo cenne w skali Europy organy.
Ponieważ czekają nas prawykonania, wielu świetnych artystów, świetna muzyka i bliższe poznanie postaci Benjamina Bilsego, którego rok obchodzimy obecnie w Legnicy.
Ponieważ... Powodów jest wiele! Wśród nich jeszcze ten, oddający w ładnej przenośni ideę festiwalu: - Tegoroczny znak graficzny Conversatorium nie jest przypadkowy. Festiwal to taka muzyka punk rockowa... na organy! Inna, idąca pod prąd - mówił podczas briefingu Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, prezentując logo Converatorium, na którym poznańska artystka Marta Tomczyk stworzyła irokeza z... organowych klawiszy.
I takie właśnie jest Conversatorium!
Koncerty odbywać się będą od środy do soboty, o godz. 19.15, w dwóch legnickich kościołach, posiadających cenne, zabytkowe organy: w Ewangelickim Kościele Marii Panny i w Katedrze.
Szczegóły dotyczące repertuaru i wykonawców:
KLIKNIJ TUTAJ lub
TUTAJ
M.in. 23 września (w piątek) w Katedrze usłyszymy koncert, podczas którego wykonany zostanie program z płyty nagrodzonej w tym roku Fryderykiem - "Tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskim i ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi Janowi Pawłowi II w hołdzie". Wykona go zespół Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, na saksofonie zagra znakomity Paweł Gusnar, dyrygował będzie Michał Sławecki, a narratorem będzie autorka koncepcji Emilia Dudkiewicz.
- Gdy dowiedziałem się, że nasza płyta jest nominowana do Fryderyka w kategorii Muzyka Dawna to mocno się zdziwiłem. Owszem, program płyty i śpiew Mulierum Schola odpowiadają tej kategorii, ale już partie saksofonu są totalnie współczesne, wręcz odjechane - mówi Michał Sławecki. - Któregoś dnia Emilia Dudkiewicz zadzwoniła do mnie i mówi, że idziemy na galę wręczenia Fryderyków. To poszedłem. Ale gdy prowadzący wyczytał, że to właśnie nasza płyta zdobyła główne trofeum to nadal siedziałem nieporuszony w fotelu, bo kompletnie do mnie nie docierało to, co się dzieje! - opowiadał ze śmiechem podczas briefingu M. Sławecki, szef artystyczny Conversatorium.
Zapraszamy na koncerty Conversatorium!
Zdjęcia: Wojciech Obremski, lca.pl
Festiwal 30. Legnickie Conversatorium Organowe dofinansowano ze środków Budżetu Dolnośląskiego oraz Związku Artystów Wykonawców STOART