Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą" przystąpił do Porozumienia Festiwali Folklorystycznych Polski Zachodniej.
Wiąże się to z wieloma korzyściami dla tego barwnego i egzotycznego festiwalu wielu kultur, który jest znany już nie tylko w naszym regionie, ale i w kraju oraz za granicą. A w tym roku będzie obchodził okrągły jubileusz - odbędzie się po raz 20.
Dzięki przystąpieniu do porozumienia, "Świat pod Kyczerą" działa teraz w sieci festiwali folklorystycznych, która zrzesza - oprócz naszego - festiwale odbywające się w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Pyrzycach i Goleniowie. Dzięki temu organizatorzy będą mogli np. wspólnie zapraszać zespoły z egzotycznych zakątków świata, aby wystąpiły nie tylko na jednym, ale na kilku festiwalach.
- Kolejna korzyść wiąże się z promocją: zrzeszone festiwale będą się wzajemnie promować np. na swoich stronach internetowych, więc informacja o danym festiwalu będzie docierała do o wiele większej ilości odbiorców - mówi Jerzy Starzyński z Legnickiego Centrum Kultury, pomysłodawca i organizator "Świata pod Kyczerą".
- Przygotowujemy także wspólny folder. Będzie on dostępny nie tylko w każdym z zrzeszonych ośrodków, ale zostanie wydany w kilku językach i trafi m.in. do agencji turystycznych, biur podróży itp. Wciąż pracujemy nad kolejnymi pomysłami promocyjnymi i nie tylko - dodaje Jerzy Starzyński.
Członkowie Porozumienia Festiwali Polski Zachodniej debatowali niedawno w województwie lubuskim - w Zaborzu i Zielonej Górze - o folklorze, wielokulturowości, dziedzictwie kulturowym i wielu innych tematach, tak istotnych dla sztuki ludowej.
Było to już szóste seminarium reprezentantów Porozumienia Festiwali Polski Zachodniej. Wzięło w nim udział wielu znamienitych gości, m.in. Zenonas Ripinskis - dyrektor FIDAF Federacji Międzynarodowych Festiwali Tańca w Europie, Emil Dimitrov - wicesekretarz Generalny FIDAF, Stanisław Tomczyszyn - wicemarszałek woj. lubuskiego, Irena Lew - dyrektor Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze, Dorota Szaban z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dyrektorzy liczących się festiwali folklorystycznych, przedstawiciele fundacji działających na rzecz folkloru, szefowie muzeów, instytucji kultury itp.
Właśnie podczas seminarium, w poczet nowych członków porozumienia przyjęty został Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Świat pod Kyczerą".