Aż 300 metrów miała biało - czerwona flaga, którą kilkuset legniczan wspólnie rozwinęło z okazji Dnia Flagi, 2 maja. Flaga zajęła całą ul. Najświętszej Marii Panny. - Każdego roku dokładamy do niej 50 metrów. Już niedługo trzeba będzie wyznaczyć "nową trasę" rozwijania flagi, bo w dotychczasowym kierunku zabraknie nam miejsca - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Co ciekawe - flaga jest rozwijana ze specjalnej rolki, napędzanej korbką. - To urządzenie wymyślił i własnoręcznie skonstruował jeden z pracowników LCK. I jest naprawdę świetne, bo znacznie ułatwia zwijanie i rozwijanie flagi. Mówimy na nie "kręcioła" - uśmiecha się dyrektor Szczepaniak. I podkreśla, że niezwykle ważne w legnickiej Majówce jest to, że mieszkańcy z roku na rok coraz liczniej i chętniej na majowe wydarzenia przychodzą, by wspólnie świętować te wyjątkowe dni. - Pamiętam pierwsze rozwijanie flagi sprzed kilku lat. Dołączali głównie ci legniczanie, którzy przypadkiem przechodzili przez Rynek. A dziś ludzie przychodzą do Rynku właśnie po to, by wziąć udział w wydarzeniach Majówki. W tym roku jest naprawdę dużo osób. To ogromnie cieszy! Naszym dążeniem było, aby Majówka miała w charakter pikniku, wspólnego świętowania. I to się spełnia - mówi Grzegorz Szczepaniak.
Podczas Dnia Flagi odbyło się też m.in. wspólne tańczenie poloneza, były warsztaty i atrakcje dla dzieci. Prawdziwą "perełką" tego dnia była projekcja - na telebimie w Rynku - unikatowego filmu: najstarszej ekranizacji "Pana Tadeusza", największej produkcji polskiej kinematografii okresu międzywojennego. Premiera odbyła się w 1928 r., uczestniczył w niej m.in. marszałek Józef Piłsudski. Film zaginął w czasie wojny, jego fragmenty niemal cudem udało się odnaleźć i na nowo zmontować. Ponieważ jest niemy, legniczanie mieli okazję obejrzeć go z muzyką wykonywaną na żywo przez muzykologa, kompozytora i performera Marcina Pukaluka. To właśnie on napisał współcześnie muzykę do filmu. - Przy tworzeniu dźwięków kierowałem się głównie własną wyobraźnią, ale starałem się, aby muzyka jak najwierniej nawiązywała do rytmu poezji Adama Mickiewicza - powiedział nam Marcin Pukaluk.
Legniczanie przekonali się, że zrobił to znakomicie! Muzyka zabrzmiała przepięknie, była wspaniale wykonana i niesamowicie nawiązywała do klimatu filmu.
W animacjach 2 maja uczestniczyli m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Legnica", artyści Teatru Avatar, seniorzy z Centrum Seniora i Dziecięco - Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta.
A dziś - 3 maja - zapraszamy na kolejne atrakcje Majówki 2018 w Rynku. Zobaczymy m.in. ciekawy skansen, ukazujący jak żyło się dawniej Polce. Będzie też prezentacja 2 Pułku Piechoty i Artylerii Pieszej Księstwa Warszawskiego, pokaz tańców dawnych, różne występy. Podczas kolejnych dni Majówki też będzie "się działo". Zapraszamy! Wstęp wolny.
Program na kolejne dni Majówki 2018
3 maja - Wieki przed Konstytucją
Rynek, godz. 12.00-18.00
Scena:
14.00 - kapele ludowe ZPiT Legnica i Kyczera
15.00 - Holeviaters - przygrywki ludowo-jazzowe
Rynek, od godz. 12.00:
- Skansen dawnych rzemiosł: młyno-piekarnia, szewc, czerpanie papieru, powroźnik, mennica, wikliniarz, garncarz, warsztat tkacki, drewniana karuzela,
- prezentacja 2 Pułku Piechoty i Artylerii Pieszej Księstwa Warszawskiego
- tańce dawne oraz kram średniowieczny (Centrum Seniora LCK)
4 maja - Wiosenny EKO-piątek
Rynek, 12.00-18.00
Scena:
12.00 - 14.00 - MCK w repertuarze eko
15.00 - 18.00 - wiosenny koncert Factory Music
Rynek: 12.00-16.00:
- Ekowypożyczalnia pod chmurką
- Coś fajnego z czegoś niepotrzebnego - warsztaty rękodzieła
- Gramy w zielone - gry planszowe
- Recyklingowy misz-masz
Zaprasza EKOBIBLIOTEKA LBP
5 maja - Dolnośląski Przegląd Orkiestr Dętych
Rynek 12.00-18.00
W programie:
- konkursowe występy orkiestr
- wspólny koncert orkiestr
- werdykt i utwór popisowy laureatów
Rynek:
12.00 - parada orkiestr z placu Meisslera do Rynku
13.00 - Budujemy eko-orkiestrę - warsztaty recyklingowe dla dzieci
Ponadto:
Strefa cateringu, Strefa Brackie Pils, dmuchańce dla najmłodszych
WSTĘP WOLNY
W razie niepogody impreza przeniesiona zostanie do Akademii Rycerskiej
Zapraszamy serdecznie:)
Zdjęcia: lca.pl