W środę (19 września) rozpoczyna się 32. Legnickie Conversatorium Organowe. To wyjątkowy, ceniony w świecie festiwal współczesnej muzyki organowej i jej improwizacji. Kto wydarzenie zna, zapewne przyjdzie na koncerty. A kto nigdy nie był na Conversatorium, powinien to nadrobić, by przekonać się, jak bardzo dźwięki organów i innych instrumentów, grane przez wykonawców muzyki współczesnej, będą różne od tego co znacie. Artyści zaproszeni na tegoroczne Conversatorium to niejednokrotnie wybitni muzycy, znani z radia i telewizji, laureaci nie tylko nagrody polskiego Fryderyka, ale i wielu zagranicznych, prestiżowych nagród. Ale będą też wykonawcy rozpoczynający swoją drogę artystyczną.
Podczas czterech festiwalowych dni odbędzie się sześć koncertów (miejsca koncertów w programie poniżej).
Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Odbywa się bowiem krótko po śmierci prof. Stanisława Moryto, wybitnego kompozytora i organisty, który zmarł w 2018 r., pozostawiając po sobie wielką i nieodżałowaną pustkę we współczesnej muzyce organowej. Prof. Moryto był dyrektorem artystycznym legnickiego festiwalu przez 25 lat.
- Zbudował wyjątkowe, mające światową rangę wydarzenie artystyczne. Zostawił w nim mnóstwo serca. Dlatego podczas piątkowego koncertu, poświęconemu Jego pamięci, Legnickiemu Conversatorium Organowemu nadane zostanie imię prof. Stanisława Moryto - mówił podczas konferencji prasowej Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
I wspominał: - Rok temu prof. Moryto przyjechał do Legnicy, by, jak się okazało, pożegnać się z festiwalem i z naszym miastem. Zaproponowałem wtedy profesorowi, by Conversatorium nosiło Jego imię. Ale był tak samo wielkim, jak i skromnym człowiekiem, więc nawet nie chciał o tym słyszeć. Po Jego śmierci zwróciliśmy się z taką propozycją do wdowy po profesorze. Przyjęła to z radością, wdzięcznością. Dlatego postanowiliśmy nadać Conversatorium imię Stanisława Moryto. Nie wyobrażamy sobie, by mogło być inaczej - mówił dyrektor Szczepaniak.
Po ćwierć wieku pełnienia obowiązków szefa Conversatorium, jakby przeczuwając bieg zdarzeń, prof. Moryto przekazał w 2011 r. pałeczkę dyrektora artystycznego festiwalu dr. Michałowi Sławeckiemu z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina - znakomitemu organiście, kompozytorowi, gregorianiście. Od tamtej pory Michał Sławecki z powodzeniem kontynuuje dzieło profesora. - Jednak ta edycja festiwalu jest dla mnie bardzo trudna. Wcześniej zawsze mogłem zadzwonić do profesora, zapytać o radę. Pomagał rozwiewać wątpliwości, podpowiadał rozwiązania. Teraz już nie mogę z Nim porozmawiać... - mówił podczas konferencji prasowej Michał Sławecki.
Jednak przez 7 lat kierowania festiwalem udowodnił, że dokłada wszelkich starań, aby Conversatorium było wydarzeniem ciekawym, intrygującym, ważnym. I tak też będzie w tym roku. Przyjdźcie koniecznie, czekamy na Was! Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
19.09.2018 (środa)
KONCERT INAUGURACYJNY - Organy i akordeon
Kościół Ewangelicki Marii Panny (Pl. Meisslera 1), godz. 19.15
Paweł Janas - akordeon
Damian Skowroński - organy
20.09.2018 (czwartek)
CONVERSATORIUM NA SMYCZKACH
Sala Królewska Akademii Rycerskiej (ul. B. Bilsego), godz. 17.00
Meccore String Quartet w składzie:
Wojciech Koprowski, Aleksandra Bryła, Michał Bryła, Tomasz Daroch
PSALLITE SAPIENTER
Kościół Ewangelicki Marii Panny (Pl. Meisslera 1), godz. 19.15
Marzena Michałowska - sopran
Sławomir Bronk - kontratenor
Maciej Zakrzewski - organy
21.09.2018 (piątek)
RECITAL ORGANOWY
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. gen. W. Sikorskiego 1), godz. 17.00
Małgorzta Trzaskalik-Wyrwa - organy
Karolina Mika - organy
STANISŁAW MORYTO IN MEMORIAM
Kościół Ewangelicki Marii Panny (Pl. Meisslera 1), godz. 19.15
Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński
Michał Sławecki - organy
Małgorzata Trzaskalik - Wyrwa - organy
Karolina Mika - organy
22.09.2018 (sobota)
KONCERT FINAŁOWY
Kościół Ewangelicki Marii Panny (Pl. Meisslera 1), godz. 19.30
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego JUBILUS
Polska Orkiestra Radiowa
Soliści:
Marzena Michałowska - sopran
Mikołaj Derentowicz - kantor
Michał Sławecki - organy
Radosław Kustra - organy
Piotr Markisz - dyrygent
Za zdjęcia dziękujemy Wojciechowi Obremskiemu z portalu lca.pl