To były bardzo wzruszające chwile tegorocznego, 32. Legnickiego Conversatorium Organowego.
Podczas piątkowego (21.09) koncertu "Stanisław Moryto in Memoriam" w Kościele Ewangelickim Marii Panny, poświęconemu pamięci wybitnego kompozytora, organisty, pedagoga i wieloletniego dyrektora artystycznego Conversatorium, festiwalowi nadane zostało bowiem imię zmarłego w tym roku prof. Stanisława Moryto.
Symboliczny akt nadania imienia odebrała z rąk wiceprezydenta Legnicy Krzysztofa Duszkiewicza wdowa po profesorze - Beata Moryto. Na koncert przybyła też siostra profesora, Jego przyjaciele i współpracownicy. Przyszło także bardzo wielu legniczan, kościół był zapełniony.
- To szczególny, wyjątkowy dzień. Rok temu prof. Stanisław Moryto był z nami w tym miejscu podczas festiwalu. Teraz głęboko wierzę, że choć odszedł, to nadal z nami jest. Najważniejsze pomniki, jakie zostawiają po sobie ludzie, to te zbudowane z marzeń. I takim właśnie pomnikiem, pozostawionym przez profesora, jest Legnickie Conversatorium Organowe, dziś jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie. Stanisław Moryto był festiwalowi oraz Legnicy niezwykle oddany. Dlatego, wraz z władzami Legnicy, ośmieliliśmy się nadać Conversatorium Jego imię - mówił Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
W 2011 r., po 25 latach kierowania festiwalem, prof. Moryto - jakby przeczuwając bieg zdarzeń - przekazał pałeczkę dyrektora artystycznego Conversatorium dr Michałowi Sławeckiemu, swojemu uczniowi i wychowankowi, dziś znakomitemu organiście, kompozytorowi, gregorianiście. Podczas piątkowego koncertu wzruszony Michał Sławecki w pierwszych słowach podziękował publiczności za tak liczne przybycie.
- To znak, że profesor wciąż jest wśród nas obecny, bo to przecież dla Niego tu jesteście. Gdybym powiedział, że Stanisław Moryto był moim mistrzem, to byłoby zdecydowanie za mało. Bo był nie tylko mistrzem i nauczycielem, ale przede wszystkim wyjątkowym przyjacielem. I w głębi serca jestem przekonany, że w niebie, od kiedy jest tam prof. Moryto, to wcale nie Mozart ani Bach są najczęściej wykonywanymi kompozytorami - mówił Michał Sławecki.
Koncert, który odbył się po wzniosłej uroczystości nadania festiwalowi imienia Stanisława Moryto, był przepiękny. Wystąpili: Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński, Michał Sławecki (organy, dyrygent), Małgorzata Trzaskalik - Wyrwa (organy), Karolina Mika (organy).
W sobotę (22.09) zapraszamy na Koncert Finałowy, który zakończy tegoroczne Conversatorium. Wystąpi w sumie aż 90 artystów! Wstęp wolny. Przyjdźcie, czekamy na Was.
KONCERT FINAŁOWY
Kościół Ewangelicki Marii Panny (Pl. Meisslera 1), godz. 19.30
Wystąpią:
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Chór Wychowanków Harcmistrza Władysława Skoraczewskiego JUBILUS
Polska Orkiestra Radiowa
Soliści:
Marzena Michałowska - sopran
Mikołaj Derentowicz - kantor
Michał Sławecki - organy
Radosław Kustra - organy
Piotr Markisz - dyrygent
Zapraszamy!
Za zdjęcia dziękujemy Piotrowi Florkowi z portalu lca.pl