Tylko do 23 lutego w Galerii Satyrykon można oglądać wystawę "Zmyślenia" Marcina Minora. Wstęp jest wolny.
- To przepiękna wystawa! Baśniowa, magiczna, poetycka - mówi Janina Szlempo z Galerii Satyrykon.
- W świecie jej autora po prostu chciałoby się zamieszkać - dodaje Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Goszczący na styczniowym wernisażu legniczanie również byli pod wrażeniem. Tym bardziej, że - co zaskakujące - prezentowane na wystawie prace są tak od siebie różne, że aż wydaje się niemożliwym, by stworzył je ten sam artysta.
- Od zawsze uwielbiałem z takim samym zaangażowaniem czytać komiksy jak oglądać albumy ze sztuką. Mam taki charakter, że szybko się nudzę, dlatego ciągle coś zmieniam, próbuję czegoś innego, poszukuję - mówi autor prezentowanych prac.
Na otwarcie wystawy w Legnicy, co bardzo sympatyczne, przywiózł żonę i małe dzieci. I nie zaprzeczył, gdy spytano go, czy bajkowość jego prac wynika również z miejsca, w którym znalazł wraz z rodziną życiową przystań: Marcin Minor mieszka w malowniczej wsi Petrykozy, w domu zbudowanym z drewna i gliny, położonym w otoczeniu przyrody.
Serdecznie zapraszamy do oglądania tej wystawy w Galerii Satyrykon. Jest naprawdę magiczna. Przeznaczona i dla dzieci, i dla dorosłych.
Ekspozycja przedstawia m.in. przepiękne, baśniowe ilustracje do książek: "Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich" J.M. Barrie, "Gwiazdka z nieba" Przemysława Wechterowicza i "Tutaje" Ewy Minor. Są też pełne magii ilustracje do gry planszowej "Sen" oraz jeszcze nie publikowane ilustracje do książek: "Mistrz i Małgorzata" i "Rękopis znaleziony w Saragossie". Możemy zobaczyć też - aby lepiej poznać możliwości twórcze artysty - zupełnie odmienne prace "Plaża" i "Basen" czy próbkę komiksu.
Marcin Minor pochodzi z Warszawy. Ukończył studia na Europejskiej Akademii Sztuk, na wydziale malarstwa. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, tworzy obrazy, ilustracje do książek dla dzieci i dorosłych oraz gry planszowe. Jest też pedagogiem, terapeutą rozwojowym, arteterapeutą (Instytut Ericksonowski). Inspiruje go przyroda, architektura, wielopłaszczyznowe kontrasty. Z dużą przyjemnością bawi się około magicznym realizmem, okraszonym żartem o różnym stopniu intensywności.
W swych pracach stosuje akryl na płótnie i papierze, akwarelę, tusz, olej, suche pastele oraz digital art. W jego pracach przewija się poetyckość i baśniowość, a żywa narracja przywodzi wspomnienia o czasach dzieciństwa.
Artysta prezentował swoją twórczość na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.
Gra "Sen" z jego ilustracjami zdobyła główną nagrodę w konkursie "Świat przyjazny dziecku", przyznawaną przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Za zdjęcia dziękujemy Piotrowi Florkowi z lca.pl