Ma ponad 300 lat, przed wiekami kształcili się w niej na rycerzy szlachetnie urodzeni młodzieńcy. Jej kubatura jest większa niż Zamku Królewskiego w Warszawie, a gdyby odrestaurowane w niej po remoncie sztukaterie umieścić w linii prostej, mierzyłyby... 10 kilometrów!
Akademia Rycerska to dziś duma i chluba Legnicy. Remont tego bezcennego zabytku trwał latami, pochłonął grube miliony.
To właśnie w tym gmachu, przed wiekami, kształcili się na rycerzy młodzieńcy stanu wyższego. Najbardziej znanym absolwentem legnickiej uczelni był Kanclerz Wielki Koronny Andrzej Zamoyski. W Akademii Rycerskiej nauki pobierali także liczni członkowie innych znanych rodzin: Ossolińskich, Zamoyskich, Lubomirskich, Radziwiłłów. Szlachetnie urodzeni panowie (dziewczyny do szkoły wtedy nie chodziły) uczyli się tu prawa, filozofii, matematyki, sztuki fortyfikacji i artylerii, języka francuskiego i włoskiego. Oraz poznawali tajniki jazdy konnej i szermierki. Ujeżdżalnią była w tamtych czasach obecna... Sala Maneżowowa. Jeśli będziecie w Maneżowej na jakimś fajnym koncercie - zwróćcie uwagę na zachowany do dziś balkon. To właśnie z niego surowi wykładowcy oceniali niegdyś postępy, które w jeździe konnej czynili uczniowie.
Z kolei Sala Królewska - uchodząca obecnie, po odrestaurowaniu, za jedną z najpiękniejszych sal koncertowych na Śląsku - rozpoczęła przed wiekami "karierę" w Akademii Rycerskiej jako szkolna aula. Pełniła też w tamtych czasach funkcję sali koncertowej. Dziś zniewala swym pięknem.
To, że współcześnie możemy cieszyć się pięknem obu sal: Królewskiej i Maneżowej oraz urokiem całego gmachu Akademii Rycerskiej, zakrawa niemal na cud. Przeżywszy bowiem zawieruchę II wojny, gmach Akademii trafił w 1945 r. w ręce radzieckiej armii, stacjonującej w Legnicy. Jak łatwo się domyślić, sołdaci wartością historyczną budynku mało się przejmowali: urządzili w zabytku m.in. magazyny i warsztaty. Dopiero w 1978 r. oddali gmach miastu Legnica.
Po wielu latach remontu Akademia Rycerska służy dziś legniczanom: mają tu siedziby m.in. Legnickie Centrum Kultury, Muzeum Miedzi, Szkoła Muzyczna, Urząd Stanu Cywilnego, wydziały Urzędu Miasta. Odwiedzamy więc lub mijamy ten piekny gmach bardzo często, nie pochylając się nad jego historią. A warto!
Niech pomoże w tym wirtualny spacer po Akademii Rycerskiej, na który serdecznie zapraszamy!
SPACER JEST TUTAJ
Życzymy miłych wrażeń!