W tym roku mija 45. rocznica śmierci Henryka Karlińskiego - postaci wyjątkowej dla legnickiej kultury.
To właśnie Karliński założył w 1949 r. istniejący do dziś chór Madrygał czy powołał do życia mający ponad pół wieku, zaliczany obecnie do najważniejszych w kraju wydarzeń muzyki chóralnej Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica Cantat".
Swoimi działaniami dla legnickiej kultury Karliński nie tylko wyprzedzał epokę, ale był też postacią wyjątkowo barwną i niestandardową - do dziś krążą legendy np. o tym, jak w ponurych czasach głębokiego komunizmu zafarbował włosy na zielono czy jak nie znosił... odbierania telefonów.
Pracujące z Karlińskim w tamtych czasach osoby chętnie przytaczają dziś barwne anegdoty na jego temat, ale też podkreślają, że był bardzo oddany tworzeniu legnickiej kultury. Miał znakomite, wyprzedzające czasy pomysły, wymagał wiele od innych, ale przede wszystkim od siebie. Dzieciństwo i młodość spędził we Francji, gdzie kształcił się muzycznie. Jego studia w konserwatorium w Tuluzie przerwał wybuch II wojny, po której Karliński wrócił do Polski. W 1949 r. osiadł w Legnicy, zmieniając raz na zawsze artystyczny wizerunek naszego miasta.
Pośmiertnie został m.in. patronem Legnickiego Centrum Kultury czy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Legnicy.
W tegorocznym Legnickim Budżecie Obywatelskim znalazł się niezwykły projekt związany z Henrykiem Karlińskim: pochodzący z Legnicy, uznany w kraju artysta rzeźbiarz dr Grzegorz Niemyjski (tytuł naukowy uzyskał w 2013 r. w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu) podjął się wykonania rzeźby Karlińskiego, która miałaby stanąć w legnickim Rynku.
Twórca nazwał swoje dzieło "rzeźbą muzyczną", ponieważ mierząca 2 metry rzeźba postaci Karlińskiego ma pokazywać wybitnego animatora kultury podczas dyrygowania chórem.
- Chciałbym utrwalić w swojej pracy ruch rąk Karlińskiego jako dyrygenta. Odlana z brązu rzeźba ma być spatynowana na kolor jasnozielony i niebieskawy, z miejscowymi przeszlifowaniami. Chodzi o to, aby przełamać naturalny kolor brązu, który jest ciemny, raczej smutny, odniesieniami do muzyki i postaci Henryka Karlińskiego - wyjaśnia Grzegorz Niemyjski.
Zachęcamy do głosowania na ten projekt!
Czas jest do 19 października.
Głosujemy na stronie lbo.legnica.eu - nr obszaru 7, nr projektu 2.