Już jutro rozpoczynamy 35. Legnickie Conversatorium Organowe. Niezwykle miło nam poinformować, że wszyscy spragnieni jeszcze większej ilości pięknych dźwięków nawiązujących do estetyki LCO i twórczości Patrona festiwalu będą mogli wrócić do domu z dwoma niezwykle interesującymi płytami, które przedpremierowo będą dostępne w sprzedaży przed wszystkimi koncertami odbywającymi się w ramach 35. LCO w cenie 25 złotych. Serdecznie polecamy!
Album Stanisław Moryto "Solo & Chamber Works" został przygotowany z myślą o jubileuszowym, 35. Legnickim Conversatorium Organowym im. prof. Stanisława Moryto. Niemal wszystkie z wybranych kompozycji rozbrzmiewały podczas conversatoryjnych koncertów; część z nich znalazła stałe miejsce w repertuarze wielu solistów i kameralistów. Pomysłodawczynią płyty była Emilia Dudkiewicz. Na płycie znalazły się interpretacje znakomitych artystów: rektorów UMFC - Klaudiusza Barana (akordeon) i Pawła Gusnara (saksofon), dyrektora artystycznego Conversatorium - Michała Sławeckiego (organy), a także Joanny Freszel (sopran), Karola Gajdy (puzon), Rafała Grząki (akordeon), Mateusza Kowalskiego (gitara), Marii Peradzyńskiej-Filip (flet) i Miłosza Pękali (perkusja). Nagranie zrealizowali Katarzyna Rakowiecka-Rojsza oraz Małgorzata i Igor Szymańscy. Stanisław Moryto wielokrotnie podkreślał, że stara się porozumiewać językiem duszy. Jego muzyka wciąż na nowo inspiruje i przemawia do znakomitych artystów. Za pośrednictwem ich kunsztu i szczerości wypowiedzi dociera do wszystkich, którzy chcą ją odkrywać i poszukiwać wszystkiego, co ważne, wartościowe i ponadczasowe.
Drugi z albumów to "Polska współczesna muzyka fortepianowa dla młodych" w wykonaniu utalentowanej 15-letniej pianistki Phan Ha Ngan. Stanisław Moryto zebrał skomponowane przez siebie utwory fortepianowe dla dzieci i młodzieży i zawarł je w zbiorze miniatur w 2016 roku. Kompozycje na fortepian nie powstały w tym samym czasie, zbierał je od lat osiemdziesiątych, pisząc co jakiś czas "co mu w duszy gra, do szuflady". We wstępie do Miniatur napisał: "Zawsze chciałem napisać coś na fortepian dla najmłodszych, pamiętam jak wspaniałą przygodą było poznawanie nowej, nieznanej literatury fortepianowej. Dziesięć kompozycji fortepianowych, takich, jakie chciałem sam grać, jak byłem dzieckiem, w różnej stylistyce i formach, zostało napisanych w sposób przystępny i z potrzeby serca. Wierzę, że utwory te mogą być przydatne nie tylko w dydaktyce, ale będą też podobać się tym, którzy zechcą je grać, i tym, którzy będą ich słuchać". Druga część płyty to rejestracja pięciu miniatur współczesnych kompozytorów polskich. Również i one są świetnym przykładem utworów pedagogicznych, gdyż prezentują szeroką problematykę wykonawczą muzyki współczesnej. Dla młodych wykonawców to - wydawałoby się - wiele pozamuzycznych elementów, które jednak są niezbędne do wykonania muzyki współczesnej. Większość nagranych utworów to światowa premiera fonograficzna.