Koncertem finałowym z udziałem prof. Andrzeja Chorosińskiego i Michała Chorosińskiego zakończyliśmy tegoroczną edycję Legnickich Wieczorów Organowych. Podczas koncertu w Kościele Mariackim Marii Panny muzyce organowej towarzyszyły recytacje wybranych wierszy Tadeusza Różewicza i Zbigniewa Herberta.
Jeszcze raz kłaniamy się nisko Panu Profesorowi i dziękujemy najpiękniej za 30 lat wieczorów organowych w Legnicy, a Wam drodzy miłośnicy festiwalu - za wszystkie niezwykłe spotkania przy muzyce. Przypomnijmy, że na tegoroczne Legnickie Wieczory Organowe składały się cztery koncerty, a wszystkie wydarzenia tradycyjnie poprowadziła Anna Wagner.
30. LWO rozpoczęliśmy niezwykłym koncertem... Dostojne dźwięki organów i wyrazista, charakterna muzyka prosto z gór stworzyły w Kościele Mariackim atmosferę nieporównywalną z niczym innym. W odbywającym się 20 lipca koncercie "Sacrum po góralsku" wystąpiła dla Was Kapela góralska Jaśka Kubika z Krościenka i Marek Stefański - były organista Bazyliki Mariackiej w Krakowie, obecnie wykładowca w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Na kolejny akcent tegorocznych Wieczorów Organowych musieliśmy poczekać do 3 sierpnia. Choć na chwilę przed koncertem nad miastem zebrały się chmury, to nie pokrzyżowało to naszych planów, a frekwencja na wydarzeniu była znakomita. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim usłyszeliśmy wyśmienite wykonania utworów m.in. Fantasia i fuga c-moll -J.S.Bacha, Arię "Lascia ch′io pianga"- G.F.Handel′a czy I sonatę G-Dur op.44 - W. Rudnickiego. Co niektórzy twierdzili, że na wieńczący koncert utwór E. Morricone - "Gabriel′s oboe" szczególnie warto było czekać… Na organach usłyszeliśmy Waldemara Krawca, wraz z towarzyszącym mu na oboju Michałem Mogiłą.
24 sierpnia w Kościele Marii Panny wystąpił wirtuozerski, niezwykle doświadczony duet ze Szwajcarii: Olivier Eisenmann (organy) oraz Verena Steffen (flet). Usłyszeliśmy między innymi dzieła Jana Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna-Bartholdy′ego czy Gustava Adolfa Merkela. Muzyczny dialog pomiędzy organami a fletem zachęcał zgromadzonych w świątyni do wejścia w ubogacający świat dźwięków klasyki. Prowadząca koncert Anna Wagner pomiędzy utworami pełniła rolę przewodnika muzycznej podróży rozpiętej gdzieś pomiędzy barokiem a XIX wiekiem, a publiczność spragniona artystycznych wzruszeń i kontaktu z "żywą" sztuką reagowała na każdy utwór entuzjastycznymi brawami.
Serdeczne podziękowania dla Wojciecha Obremskiego z portalu Lca.pl za zdjęcia.