Przegląd Kapel Rockowych po trzech latach przerwy wraca w tradycyjnej, konkursowej formie! Już w sobotę, 14 maja, na dziedzińcu Akademii Rycerskiej 8 zespołów zawalczy o triumf i nagrodę pieniężną, która w tym roku wyniesie 4 tysiące złotych. Gościem specjalnym i gwiazdą imprezy będzie natomiast grupa Cochise (na zdjęciu). Początek wydarzenia o godzinie 16.
A jakie grupy zaprezentują w ramach muzycznych zmagań? Jedynym reprezentantem Legnicy będzie zespół
Cynamonowy Ogród, który już w 2017 roku na PKRock zameldował się na drugim miejscu. Po chwilowej zmianie nazwy i odświeżeniu składu "Cynamony" zagrają pod starym, dobrze znanym szyldem. "Zebraliśmy swoje siły po to, by tworzyć stare i nowe" - zapowiada formacja, która na koncie ma debiutancki album zatytułowany "Grafonomalie".
Bałagan z Lubina powstał niedawno, bo wiosną 2021 roku, ale w jego skład wchodzą doświadczeni muzycy, który wcześniej grali w innych formacjach jak Stan Spoczynku (później Stan S.), Mikrofony Kaniony czy TAMP. Zespół wykonuje w większości autorskie utwory opracowane w formacji Stan Spoczynku, jednak posiada w repertuarze również covery znanych ekip grających punka lub ska, jak chociażby Madness.
DOFX to polski zespół crossoverowy założony w 2020 roku w Szczecinku. Muzykę DOFX można określić jako mieszankę wielu gatunków, a w szczególności takich jak hardcore, metal, punk, funk, czy hard rock. W swoich tekstach muzycy poruszają tematy społeczne oraz kwestie relacji interpersonalnych - żeby wymienić narkotyki, przemoc, ubóstwo i wiele innych.
"Czym jest nojak? Kim jest nojak?" - pyta grupa
nojak, od razu samej sobie odpowiadając: "Nie mamy pojęcia. Cały czas szukamy. I to usłyszycie w naszej muzyce". Przez kilka ostatnich miesięcy zespół z Mysłowic i Sosnowca skupiał się na pracy; niedawno w kapeli doszło też do zmiany gitarzysty. Mała próbka efektów ich wysiłków to EP-ka nagrana latem 2021 roku. "Wsłuchaj się w melodie i teksty. Nie są proste, nie o to nam chodziło" - zachęca nojak.
oddwill to pięciu chłopa, którzy grają na instrumentach i nie tylko. Artur, Mikołaj, Kuba, Janek i Artur uformowali zespół, tworząc klamrę kompozycyjną ze swoich imion, a to wszystko miało miejsce w roku 2021. "Szybko okazało się bowiem, że oddwill to nie pluszowy miś ani kwiaty. oddwill to diabeł rogaty, który wypluwa z siebie dźwięki z pogranicza metalu, rocka i inne takie takie. Wszystko zarejestrowane, zapisane, wrzucone na sociale" - można przeczytać w opisie łódzkiej kapeli.
Cieszyński
Rumore to trzy osobowości muzyczne, które wpadły na siebie w szkole średniej. Przez garażowe granie doszli do swobodnego wyrażania siebie samych w muzyce, co prosto można określić jako indie grunge rock. Tworzą pod wpływem emocji i zawsze są autentyczni w tym, co robią. Granie pozwala im uzewnętrznić myśli, bunt czy miłość, ale również stosunek do otaczającego ich świata oraz to, jak odnajdują się w społeczeństwie.
Kompozycje, które tworzy
Sekcja Rapu z Przemkowa, mieszają w sobie różne gatunki muzyczne, a ogniwem je spajającym jest rap z charakterystycznym łemkowskim flow. Oprócz bębnów i gitar brzmienie Sekcji wzbogaca trąbka, puzon oraz skrzypce. Ich pierwsza płyta ukazała się nakładem niezależnego labelu RymoBittoFabryka w 2014 roku. Grupa zdobyła Nagrodę Główną oraz Nagrodę Publiczności Mayday Rock Festivalu Głogów 2018. We wrześniu 2019 ukazała się ich druga płyta.
Synthetic Blast to zespół grający alternatywny rock z wpływami metalu. Kwintet powstał w 2016 w Krakowie. Grupa brała udział w konkursie Antyfest 2017 i awansowała do ścisłej trójki finalistów, co pozwoliło na występ na żywo w audycji Makakofonia prowadzonej przez Piotra "Makaka" Szarłackiego na antenie Antyradia. Obecnie Synthetic Blast kończy prace nad debiutanckim albumem "Modern Love & Oldfashioned Death" i przygotowuje się do występów promujących pierwsze oficjalne wydawnictwo.
Gwiazda przeglądu -
Cochise to ekipa hołdująca estetyce starego rocka, jednak niebojąca się nieco bardziej nowoczesnych rozwiązań. W ich graniu słychać wpływy od Pearl Jam po System Of A Down, a w ciekawym coverze Nicka Cave′a panowie z Cochise wykorzystali nawet fragment "Another Brick in the Wall" Pink Floyd! Na swoim Facebooku zespół przyznał, że nie może się doczekać najbliższych koncertowych spotkań. Skład grupy: Paweł Małaszyński (wokal), Wojtek Napora (gitara), Radek Jasiński (bas), Grzegorz Hiero (perkusja).
Na imprezie obok cateringu dostępne będzie także stoisko projektu Czerwone Miasto z wydanymi do tej pory pozycjami, w tym legnicką nowością, czyli trzypłytowym albumem "Boicie się Walczyć. Jarocin 90"
Marii Nefeli.
Bilety wstępu w przedsprzedaży w cenie 15 złotych; w dniu koncertu wejściówki kosztować będą 20 złotych.
Stacjonarne punkty przedsprzedaży w Legnicy:
Galeria Satyrykon (Rynek 36)
Klub 4pokoje (ul. Młynarska 7)
Sklep muzyczny Piano-Forte (ul. Pocztowa 5A)
Bilety online -
http://kbq.pl/74755
fot. materiały zespołu