Satyrykon rusza w najbliższy czwartek. Będzie mu towarzyszyło wiele ciekawych wystaw, do obejrzenia których chcemy Państwa zachęcić.
Wystawa Główna
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon 2010 zostanie oficjalnie otwarta w piątek w Muzeum Miedzi – po uroczystym otwarciu całej imprezy, które rozpocznie się o g. 17 przy Filipie, przy ul. NMP. Na tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Rysunku Satyrycznego wpłynęło aż 2 tys 198 prac, 613 autorów z 58 krajów świata. Do wystawy pokonkursowej międzynarodowe jury zakwalifikowało 167 prac 114 autorów. Wśród nich oczywiście prace zwycięzców. Przypomnijmy, że laureatem tegorocznego Grand Prix został Rainer Ehrt z Niemiec, za pracę „Globalne ocieplenie”. Tematem wiodącym tegorocznego konkursu był „Grzech” i wiele prac na ten właśnie temat znalazło się na pokonkursowej wystawie. Choć Legnickie Centrum Kultury nieco obawiało się, że rysunki zostaną zdominowane np. przez pornografię czy inne oczywistości związane z Grzechem, to jednak artyści z całego świata potraktowali temat bardzo ciekawie. Ogromne wrażenie robi m.in. bardzo odważna, wyróżniona praca bez tytułu Valentina Georgiev`a z Bułgarii, przedstawiająca Chrystusa na krzyżu, który ma przyczepione do stóp kody kreskowe, jak na towarach w sklepie. Choć są ludzie którzy uważają, że we współczesnym świecie można kupić wszystko, to ta praca uświadamia, że nie powinno się nawet w ten sposób myśleć.
Główna wystawa Satyrykonu będzie prezentowana w Muzeum Miedzi do 5 września. Będzie ją można oglądać w godz. 11-17, oprócz poniedziałków i wtorków.
Satyra bułgarska
W piątek zostanie także otwarta wystawa „Świat trwa, ponieważ się śmieje”. Wernisaż o godz. 19.30, w Galerii Sztuki. Ta ekspozycja przyjechała do nas z bułgarskiego Gabrowa. Gabrowo to taki bułgarski odpowiednik polskiego Wąchocka. Dlatego to miasto uznawane jest za centrum bułgarskiej satyry, którą teraz będziemy mogli obejrzeć w Legnicy. Wystawa ma polskojęzyczne i anglojęzyczne podpisy, więc bez trudu będziemy mogli poznać smak bułgarskiego humoru. Ta wystawa będzie prezentowana do 15 lipca w Galerii Ring, w godz. 11-18, oprócz poniedziałków.
Dźwięk w oku
Kolejną wystawa, która zostanie otwarta w piątek będzie „Dźwięk w oku”, wspomnianego już Valentina Georgiev`a z Bułgarii. Valentin Georgiev był dwukrotnie nagradzany w czasie Satyrykonu, a w ubiegłym roku był jego jurorem. To bardzo barwny i ciekawy artysta, warto więc zobaczyć wystawę jego prac. Wernisaż o godz. 20.30. Co ciekawe, będzie to pierwsza wystawa Satyrykonu prezentowana w pierwszej i długo wyczekiwanej stałej Galerii Satyrykonu. Znajduje się ona w narożniku Rynku 36, obok księgarni zwanej potocznie „po schodkach”.
VIP-y na wesoło
W sobotę czeka nas wernisaż kolejnej, niezwykle interesującej wystawy, która bez wątpienia od ręki zyska uznanie Legniczan.
To ekspozycja „VIP – Bardzo Ważne Obrazy”, autorstwa Karla Meersmana, uznanego w świecie belgijskiego satyryka. Meersman słynie z odważnych i oryginalnych karykatur znanych ludzi. To on narysował konserwatywną Królową Elżbietę jako dziewczynę Bonda – z wydatnym biustem, tatuażem i pistoletem w ręce. Jego autorstwa jest także słynna karykatura Nicholasa Sakrozy`ego, prezydenta Francji, który zamiast brwi ma odziane w czarne pończochy uda swojej pięknej żony, Carli Bruni (fot). Pozostała część ciała raczej rozebranej niż ubranej Bruni zdobi czoło prezydenta Francji. Meersman sportretował w zabawny sposób bardzo wiele postaci świata polityki, szołbiznesu czy sportu. Wśród bohaterów jego karykatur są m.in. Helmut Kohl, Michael Jackson, Amy Winehouse i wiele innych znanych postaci. Początek tej niezwykłej wystawy w sobotę, o godz.17 w Muzeum Miedzi. Ekspozycja zostanie w Legnicy aż do końca sierpnia.
Zakochana w ilustracjach
Ostatnią wystawą tegorocznego Satyrykonu będą „Metamorfozy” Agaty Dudek, laureatki Grand Prix ubiegłorocznego Satyrykonu. Wernisaż odbędzie się o godz. 18 w sobotę, w hallu Starego Ratusza. Na ekspozycję składają się m.in. ilustracje do książek. Agata Dudek uwielbia ilustrować powieści i bajki. Jest bardzo utalentowaną artystką młodego pokolenia. Pracę dyplomową zrobiła pod okiem samego profesora Zygmunta Januszewskiego z Pracowni Ilustracji Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który jest twórcą Filipa – symbolu Satyrykonu. Profesor mówi o swojej podopiecznej tak: - Kiedy Agatka przyszła do Pracowni Ilustracji oznajmiła na wstępie: „Cokolwiek będzie się działo, ja tu zostaję, bo od zawsze chciałam ilustrować książki”. Zabrzmiało to trochę jak propozycja nie do odrzucenia, którą zresztą chętnie przyjąłem, uprzedzony wcześniej przez profesora od rysunku i malarstwa, że jest taka studentka, u której stwierdził nieuleczalne skłonności do ilustracji i że na pewno na mnie trafi. Jak powiedział, tak też się stało i od trzech lat dobrze się bawimy, zgłębiając tajniki tworzenia obrazów inspirowanych literaturą i nie tylko.
Wystawę Agaty Dudek będzie można oglądać w hallu Starego Ratusza do 30 lipca, w godz. 10-18.
Zapraszamy serdecznie na satyrykonowe wystawy!
|