Na tę chwilę czekaliśmy od wielu miesięcy. Już dziś w Legnicy, na koncercie specjalnym Legnickich Wieczorów Organowych, spotkają się dwaj wybitni, światowej klasy wirtuozi: Adam Makowicz (fortepian) i prof. Andrzej Chorosiński (organy).
Będzie im towarzyszył Michał Chorosiński, aktor znany m.in. z „M jak miłość”, prywatnie syn profesora Chorosińskiego.
Artyści przygotowali na dzisiejszy wieczór niezwykły występ, poświęcony Chopinowi. Profesor Chorosiński, świetny polski organista, zagra na organach transkrypcje utworów Chopina, których sam dokonał. Chopin bowiem, choć przez trzy lata był organistą w Warszawie, żadnego utworu na organy nie napisał. Kompozycje zagrane przez profesora Chorosińskiego staną się tematem do improwizacji dla Adama Makowicza – światowej sławy pianisty. Obaj artyści nie będą grać jednak przypadkowo dobranych utworów Chopina.
Otóż aktor Michał Chorosiński wybrał na dzisiejszy wieczór listy kompozytora, z różnych okresów jego życia. Będzie je czytał, a muzyka została dobrana tak, aby dźwięki pasowały do zawartych w nich emocji. Do uczuć, które Chopin ubierał w słowa kiedy był nastolatkiem, kiedy kochał, kiedy chorował, kiedy umierał.
Ten niezwykły koncert rozpocznie się o godz. 19.15 w legnickiej Katedrze. Wstęp jest wolny. Zapraszamy serdecznie!
Zapraszamy także na poprzedzający koncert wernisaż.
O godz. 18.00, w hallu Akademii Rycerskiej, odbędzie się otwarcie wystawy „Wariacje Chopinowskie” malarza Piotra Pawińskiego. To uznany artysta, który m.in. studiował malarstwo pod okiem Józefa Hałasa i Władysława Hasiora. Od kilku lat tworzy kompozycje inspirowane antyczną rzeźbą grecką. Prace artysty znajdują się w licznych zbiorach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Europie, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii.
Jego „Wariacje Chopinowskie” to duże formaty pokrytych farbami olejnymi płócien, w monochromatycznej tonacji udowadniających, że malarstwo to sztuka dźwiękowa, a muzyką rządzi kolor brzmienia. To cykl 24 indywidualnie skomponowanych portretów, zainspirowanych 24 Preludiami op. 28 Fryderyka Chopina, których formalnym punktem wyjściowym stała się umieszczona w Żelazowej Woli rzeźba Józefa Gosławskiego. Wystawę będzie można oglądać w hallu Akademii Rycerskiej do 14 września, w godz. 15.00 – 20.00.
Zapraszamy!
|