Już na początku nowego roku zostaną oddane do użytku trzy sale, hol i dwie obszerne toalety na II piętrze remontowanego skrzydła Akademii Rycerskiej. Tym samym remont zabytkowego gmachu Akademii zmierza ku końcowi.
Legnickie Centrum Kultury ma już wstępny plan zagospodarowania nowych pomieszczeń. Pierwsza sala ma być profesjonalnym pomieszczeniem do zajęć tanecznych. – Zamierzamy umieścić w niej lustra i drążki – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor LCK.
W sali odbywać się będą m.in. zajęcia z rytmiki dla uczniów legnickiej Szkoły Muzycznej oraz inne zajęcia taneczne.
W drugiej z sal najprawdopodobniej znajdą wreszcie porządne miejsce do pracy uczestnicy Pracowni Filmowej działającej przy LCK. Zajęcia Pracowni Filmowej cieszą się dużym zainteresowaniem legnickich uczniów, uczęszcza na nie obecnie kilkadziesiąt osób, pracownia ma fachowy sprzęt do robienia filmów, a jej zajęcia odbywają się na razie w niewielkim pokoju.
Natomiast trzecia sala, według zamierzeń, ma być miejscem prób dla legnickich zespołów muzycznych.
– Ostateczne decyzje podejmiemy po odbiorze nowych pomieszczeń. Zobaczymy, czy ze względów technicznych, uda się w pełni zrealizować nasze zamierzenia. Mam nadzieję, że tak. Jedno jest pewne: chcemy, aby nowe pomieszczenia jak najlepiej służyły Legniczanom. Nie będą stały puste – mówi Grzegorz Szczepaniak.
Nowe pomieszczenia znajdą się w tym skrzydle Akademii Rycerskiej, które przylega do wieży (fot). To ostatnie, nie odrestaurowane jeszcze w pełni skrzydło zabytkowego gmachu.
Remont Akademii Rycerskiej trwa od lat, jednak miasto przeprowadza go z własnych pieniędzy, a odrestaurowanie tak pięknego i cennego zabytku jakim jest Akademia Rycerska pochłania mnóstwo pieniędzy. W remontowanym obecnie skrzydle znajdują się m.in. takie perełki architektury jak przepiękna, reprezentacyjna Sala Wilhelma, zwana też Salą Książęcą, która po remoncie będzie zapewne jednym z najpiękniejszych wnętrz na Dolnym Śląsku. Wielki, ozdobny kominek, sztukaterie na ścianach i zdobienia robią wrażenie nawet teraz, w trakcie remontu.
Jeżeli tylko znajdą się pieniądze, całe remontowane skrzydło ma szansę zostać oddane do użytku w przyszłym roku.
Akademia Rycerska to wyjątkowy, legnicki zabytek. Założono ją w 1708 roku, za panowania Cesarza Józefa I. Kształciła młodzież szlachecką, grono studentów w znacznej części stanowili synowie polskiej arystokracji, m.in. bracia Lubomirscy.
Po II wojnie budynek Akademii przejęła Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej stacjonująca w Legnicy. Mieściły się tu warsztaty i magazyny wojskowe. Dopiero w 1978 roku Rosjanie oddali zabytek miastu. Obecnie Akademia Rycerska jest siedziba Legnickiego centrum Kultury. Mieszczą się tu także: Szkoła Muzyczna, Muzeum Miedzi i Urząd Stanu Cywilnego.
|