Julian Zawisza, znany legnicki filmowiec, otrzymał honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, którą przyznał mu Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Julian Zawisza odebrał odznaczenie z rąk przedstawicielki ministra, Sylwii Wisłockiej - Karwot w piątek, podczas uroczystego Koncertu Noworocznego, zorganizowanego przez Tadeusza Krzakowskiego, prezydenta Legnicy (fot.).
- Ogromnie się cieszę! - powiedział po odebraniu odznaczenia Julian Zawisza. I dodał: - Mnie po prostu bardzo cieszy to, czym się w życiu zajmuję. A jeżeli jest to w dodatku zauważane i doceniane, to jest radość do potęgi!
Julian Zawisza od 37 lat jest instruktorem kultury. Jego największą pasją i miłością jest robienie filmów animowanych. Tę pasję przekazuje dzieciom i młodzieży. To pan Julian stworzył Letnią Akademię Filmową - jedyne w Polsce profesjonalne warsztaty, podczas których młodzi ludzie z całego kraju uczą się jak robić filmy animowane, a ich obrazy są pokazywane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie.
Radości nie krył także Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, gdzie Julian Zawisza pracuje.
- Jesteśmy bardzo dumni z pana Juliana. To prawdziwy artysta, naprawdę bardzo zasłużony dla kultury - powiedział Szczepaniak.
Obok Juliana Zawiszy, odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej otrzymał także Dariusz Kawczyński z Galerii Sztuki w Legnicy.
Koncert Noworoczny, który odbył się w piątek w hotelu Qubus, to doroczna impreza, która jest podziękowaniem od prezydenta Tadeusza Krzakowskiego dla wszystkich osób, firm, organizacji, które wnoszą wkład w rozwój naszego miasta. Jedną z form podziękowania są Złote Floreny Legnickie, które prezydent przyznaje osobom lub instytucjom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upowszechniania kultury w mieście.
Floreny otrzymały tym razem dwie panie: Elżbieta Chocholska, prezes Stowarzyszenia Kobiety Europy za kultywowanie tradycji miasta i organizację m.in. "Śniadania u Piastów", "Święta Ogórka" czy imprezy "Chleb, Śledź i Grosz" oraz Grażyna Humeńczuk, za przygotowanie i realizację wystawy „Z dziejów Parku Miejskiego w Legnicy”.
Wręczono także honorowy tytuł Legnicka Książka Roku – otrzymał go „Atlas Historyczny Miast Polskich. Legnica”, wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ponieważ Koncert Noworoczny - jak sama nazwa wskazuje - jest przedsięwzięciem także artystycznym, zaproszeni goście mogli wysłuchać na zakończenie wieczoru koncertu Krzysztofa Kiljańskiego.
Artysta wyznał nam, że bardzo lubi Legnicę. I to nie tylko z powodu występów w naszym mieście, które zawsze dają mu wiele emocji. Ale także ze względów prywatnych - Legnica leży bowiem niedaleko rodzinnych stron pana Krzysztofa, a w pobliskim Lubinie urodził się Michał Kiljański, syn artysty.
Więcej na ten temat będą mogli Państwo przeczytać w wywiadzie z Krzysztofem Kiljańskim, który już wkrótce na naszej stronie. Zapraszamy!
(ego)
fot: lca.pl
|