Obrady jurorów trwały niemal 10 godzin i były bardzo, bardzo burzliwe. I nic dziwnego. Na tegoroczny Satyrykon swoje prace przysłało prawie 600 artystów, z 56 krajów świata! Jurorzy oceniali ponad 2000 prac! – I przez pierwsze godziny obrad byli nawet dość zgodni - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. - Jednak kiedy przyszło do przyznawania nagród, wywiązała się tak zacięta dyskusja, że było naprawdę gorąco! W efekcie Jury Międzynarodowej Wystawy Satyrykon - Legnica 2011 zadecydowało, że Grand Prix nie zostanie w tym roku przyznane - dodaje.
6 tysięcy złotych, które miało przypaść laureatowi, jurorzy podzielili na dwa dodatkowe wyróżnienia.
- Nie pozabijaliśmy się, bo przecież kto się lubi, ten się czubi. Udało nam się pojednać - powiedział nam w sobotę wieczorem, zaraz po obradach Jury, profesor Zygmunt Januszewski (fot.) z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, który przewodniczył jurorom.
W efekcie tej burzliwej debaty I nagrodę w dziale „Satyra społeczna” otrzymała praca polskiego autora, Sebastiana Kubicy pod tytułem „Polityka”. - Zbieżność nazwisk jest oczywiście przypadkowa - zaznaczył z uśmiechem profesor Januszewski.
Praca Sebastiana Kubicy jest rzeczywiście bardzo ciekawa. Przedstawia postać człowieka, który jest na czworakach i ma pod brzuchem nabrzmiałe sutki - jak np. karmiąca szczenięta suczka. Do tych „poidełek” przystawiają się panowie w garniturach. Biorąc pod uwagę, jak wygląda w dzisiejszych czasach polityka, rysunek jest naprawdę trafiony. Praca jest bardzo skromna graficznie. Ludzie są tylko zarysami, nie ma tam drobiazgów, szczegółów. To prosty, ale bardzo wyrazisty w treści rysunek.
Świetna jest także praca ”John Lennon& Yoko Ono” Lexa Drewińskiego, która otrzymała drugie miejsce. Co ciekawe, to nie rysunek, tylko zupełnie nowa forma na Satyrykonie - czyli napis. Prosty, czarny nadruk, na białym tle: „John Lennon&Yoko Ono”. Tyle tylko, że litera J w imieniu John jest zamieniona na symbol brytyjskiego Funta, a litera Y w imieniu Yoko na symbol japońskiej waluty, czyli Yena.
- Pierwszy zarobiony milion przez Lennona i Yoko Ono po prostu widać od razu – mówi prof. Januszewski.
Trzecie miejsce w tej kategorii zajął rysunek bez tytułu Marka Rybickiego. Widać na nim czarnego kota, któremu z pyska wystaje już tylko główka gołębia pokoju. Jak można się domyślać, gołąbek pokoju jest w dzisiejszych czasach tak bardzo osłabiony i zagubiony, że dał się podejść zwykłemu kotu (całość protokołu Jury drukujemy poniżej).
Jury tegorocznego Satyrykonu było - tradycyjnie -międzynarodowe. Jednym z jurorów był Florin Balaban, dyrektor prywatnego Muzeum Karykatury w Luksemburgu.
- Satyrykon jest bardzo ciekawy. To taka wykładnia, do której można odnieść inne konkursy rysunku satyrycznego w Europie. Satyrykon ma naprawdę wysoki poziom i jest takim zbiorem przeróżnych stylów i technik z całego świata. Fascynuje mnie to, że to z jednej strony dość „stara” impreza, ma bowiem ponad 30 lat, ale z drugiej strony jest nowoczesna i awangardowa - powiedział nam Balaban.
Florin Balaban nie wyklucza, że twórczość artystów, których prace zobaczył dzięki Satyrykonowi, zostanie zaprezentowana również w luksemburskim muzeum.
A uroczyste otwarcie wystawy Satyrykonu 2011 odbędzie się w Legnicy latem.
fot. www.lca.pl
P r o t o k ó ł
posiedzenia Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON - Legnica 2011
19.II.2011 r.
Jury w składzie:
przewodniczący: Zygmunt JANUSZEWSKI,
członkowie: Florin BALABAN, Rainer EHRT, Piotr GARBARCZYK, David HUGHES, Zygmunt OKRASSA, Elżbieta PIETRASZKO, Yordanka SHIYAKOVA;
po obejrzeniu 2.047 prac 577 autorów z 56 krajów świata postanowiło nie przyznać przyznać nagrody Grand Prix SATYRYKONU 2011 a nagrodę pieniężną w wysokości 6.000 PLN podzielić na dwa wyróżnienia dla obu działów w wysokości po 3.000 każde oraz przyznało nastepujące nagrody regulaminowe:
dział: h u m o r
1. I-nagrodę, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.500 PLN dla Alessandro GATTO (Włochy) za pracę „Prawie wieczór”,
2. II-nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN dla Stanisława GAJEWSKIEGO (Polska) za pracę „Zachęta”,
3. III-nagrodę, brązowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4.500 PLN dla Velentina GEORGIEVA (Bułgaria) za pracę „Rozkład lotów”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:
1. Rafała KUCHARCZUKA (Polska) za pracę „Wesołych świąt”,
2. Jerzego GŁUSZKA (Polska) za pracę „Latarnia morska”,
jedno wyróżniennie w wysokości 3.000 PLN dla:
3. Natalii STACHURY (Polska) za pracę „Noga”.
Dział II : s a t y r a s p o ł e c z n a
1. I-nagrodę, złoty medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.500 PLN dla Sebastiana KUBICY,
(Polska) za pracę „Polityka”
2. II-nagrodę, srebrny medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5.000 PLN dla Lexa DREWIŃSKIEGO (Polska/Niemcy) za pracę „John Lennon & Yoko Ono”,
3. III-nagrodę, brązowy medal oraz nagrodę pieniężną w wysokości 4.500 PLN dla Marka RYBICKIEGO (Polska) za pracę bez tytułu
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 PLN każde dla:
1. Pawła KUCZYŃSKIEGO (Polska) za pracę „Niepełnosprawny”,
2. Gerharda GEPPA (Austria) za pracę „Śmieci”,
jedno wyróżniennie w wysokości 3.000 PLN dla:
3. Shahrokha HEIDARI SORJANI (Iran) za pracę „Bluethuth”.
Na tym protokół zakończono.
|