- Z jednej strony zaskakujące, z drugiej finezyjne. Poważne i wzruszające, zabawne i sympatyczne, niektóre refleksyjne, czasem wręcz filozoficzne. Jedne rozbudowane, drugie niewiarygodnie krótkie. Filmy, które powstały podczas warsztatów w Legnicy, mają w sobie cały przekrój tego, co powinno wiązać się z dobrym filmem - tak podsumował dzieła młodych filmowców z Polski, Rosji i Niemiec Jacek Szymański, krytyk fimowy, przewodniczący jury tegorocznych, 19. Warsztatów Filmu Animowanego - Letniej Akademii Filmowej w Legnicy.
W Jury zasiedli także: Stanisław Lenartowicz, znany twórca animacji, autor m.in. polskiej wersji „Ulicy Sezamkowej” i Marek Skrobecki z łódzkiego studia Se-Ma-For, który współpracował m.in. przy nagrodzonym Oskarem filmie „Piotruś i wilk”.
Po raz pierwszy w historii imprezy jurorzy oceniali filmy przez dwa dni. Oglądali je do późnej nocy w piątek i jeszcze w sobotę rano.
- Wzruszałem się i dziwiłem oglądając te filmy - przyznaje Marek Skrobecki.
W sobotę wieczorem, w kinie Piast, odbyła się najbardziej emocjonująca część Letniej Akademii Filmowej: Gala Festiwalowa.
Rozpoczęła się koncertem fortepianowym „Chopinowskie reminiscencje”. Do wyświetlanych na kinowym ekranie animowanych filmów, które powstały podczas warsztatów w poprzednich latach, pięknie zagrał na fortepianie Damian Czajka, artysta z Warszawy. Nastrojowy i magiczny koncert bardzo podobał się publiczności, która szczelnie wypełniła kinowe siedzenia. Artysta zdecydowanie czuł klimat warsztatowych filmów, ponieważ znalazł się tu wcale nie przez przypadek. Po raz pierwszy trafił na Letnią Akademię Filmową do Legnicy 2 lata temu.
- Byłem tylko przez kilka dni, ale bardzo mi się spodobało. Do tego stopnia, że od tamtej pory zacząłem pojawiać się na różnych festiwalach filmowych w Polsce, także w Dreźnie. I w tym roku zająłem się udźwiękowieniem filmów na legnickich warsztatach - mówi nam Damian Czajka. I dodaje: - To bardzo ciekawe, ale i trudne zajęcie. Każdy twórca robił przecież w czasie warsztatów jeden film, ja oprawiłem muzycznie ponad 20 filmów! Ale sprawiło mi to naprawdę dużo satysfakcji - zaznacza.
Po koncercie nadszedł czas na pokaz 41 filmów, nad którymi kilkudziesięciu młodych twórców pracowało podczas warsztatów przez ostatnich 10 dni.
Filmy budziły wśród widzów dokładnie takie emocje, o jakich mówił przewodniczący Jury. Były salwy śmiechu i cisza zdumienia. Było wzruszenie i zamyślenie, wstrzymane oddechy, pomruki zaskoczenia, brawa uznania.
Grand Prix tegorocznych Warsztatów Filmu Animowanego jurorzy postanowili przyznać 22-letniej Agacie Kryś z Wrocławia, za refleksyjny film rysunkowy „Zawirowanie pamięci” (cały Protokół Jury drukujemy poniżej).
- Nie spodziewałam się zupełnie, że dostanę główną nagrodę. Co więcej, gdyby to ode mnie zależało, przyznałabym ją na tych warsztatach komuś zupełnie innemu - powiedziała nam laureatka.
Agata brała udział w Letniej Akademii Filmowej w Legnicy po raz drugi, ale poza tym nie ma na co dzień zupełnie nic do czynienia z filmem animowanym. Tym bardziej należą się jej słowa uznania.
W sobotnią noc rozdano młodym twórcom w sumie 17 nagród. Wyróżnienie otrzymała m.in. grupa młodych ludzi z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas za film „Składanka”.
Prawdziwym odkryciem tegorocznych warsztatów okazała się zaledwie czteroletnia Julia Zielińska z Legnicy (fot), najmłodsza uczestniczka LAF. Dziewczynka zrobiła film animowany „Bajka o...” - jak wynikało z napisów końcowych - „z niewielką pomocą mamy, taty i niani”.
I te końcowe napisy były bardzo zgodne z prawdą, ponieważ malutka Julka wykazała się niewiarygodnym wręcz talentem filmowym.
- Gdyby mi ktoś powiedział, że czterolatka niemal sama zrobi film animowany, w życiu bym w to nie uwierzył - mówi Julian Zawisza, twórca letniej Akademii Filmowej. - Ale to, co robiła Julka, widziałem na własne oczy i jestem po prostu zszokowany - nie kryje emocji Zawisza.
Dziecko już podczas projekcji tzw. filmów szkoleniowych, które zaprezentowano na początku warsztatów uczestnikom, siedziało z otwartą z zainteresowania buzią, choć filmy wcale nie były bajkami dla maluchów, tylko dość trudnymi formami abstrakcyjnymi. Potem Julia błyskawicznie pojmowała zasady animacji i przy naprawdę niewielkiej pomocy dorosłych animowała sceny do swojego filmu, a jak popełniła błąd to zdawała sobie z niego sprawę i wiedziała, jak go poprawić!
- To naprawdę niesamowite - mówi Julian Zawisza. - Dziecko zrobiło tak dobry film, że gdyby Julka była brana pod uwagę w klasyfikacji, jej dzieło pretendowałoby zapewne do Grand Prix -dodaje Zawisza.
Jednak póki co, utalentowana Julia musiała zadowolić się wyróżnieniem. Bowiem zasada Letniej Akademii Filmowej od lat jest nienaruszalna: wszystkie dzieci do lat 12 uczestniczące w warsztatach są nagradzane takimi samymi wyróżnieniami, aby żadnemu z nich nie było przykro, gdyby kolega otrzymał lepsze miejsce.
Kino Piast opustoszało w sobotę dopiero o godz. 23.00. Filmy z tegorocznej LAF, wzorem poprzednich lat, trafią teraz na festiwale filmowe w całym świecie. Dotychczas były pokazywane nawet w Los Angeles i Tokio. Zdobywały w wielu krajach świata ważne nagrody.
Kolejna Letnia Akademia Filmowa za rok. Będzie dwudziesta, jubileuszowa, więc - jak zapowiada Legnickie Centrum Kultury, organizator imprezy - pełna niespodzianek. Już dziś zapraszamy.
Fot: Monika Bożek, lca.pl
Protokół z posiedzenia Jury XIX Letniej Akademii Filmowej – warsztatów Filmu Animowanego, Legnica, 19.08.2011r.
Jury w składzie:
1. Jacek Szymański – przewodniczący
2. Stanisław Lenartowicz
3. Marek Skrobecki
Po obejrzeniu 41 filmów w następujących kategoriach wiekowych: 12-14 lat, 15-18 lat i powyżej 18 lat przyznano następujące nagrody:
W kategorii od 12 do 14 lat:
III - Julia Michalska za film "Super Krewetka"
II - Kamil Owczarz, Kacper Wójtowicz za film "Bomba"
I - Rhea Fugel za film "Marionette"
W kategorii od 15 do 18 lat:
Wyróżnienie dla Smirnov Dima i Ilya Bedor za film „Gdzie są warsztaty filmu animowanego”
III - Anna Olech za film "Kreacja konsternacja"
II - Jan Cofta, Aleksander Kaźmierczak, Jan Kowalski za film "Sen na jawie"
I - Aboryan Egor za film "Dzień dobry"
W kategorii powyżej 18 lat:
III - Natalia Spychala za film "O czym myślę"
II - Rafał Zieliński za film "Ambicja"
I - Olga Żmuda za film "A Ty brzydziej rysujesz"
Wyróżnienie dla grupy z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas za film „Składanka”.
Grand Prix dla Agaty Kryś za film „Zawirowanie pamięci”
Wyróżnienia kategorii najmłodszych:
Sergiusz Narowski za film "Sąsiedzi"
Jakub Cerolowicz, Aleksander Price za film "W kosmosie"
Rafał Klej za film "Bitwa z kwasem"
Oliwier Kamieńskich za film "Czerwona rzeka"
Antoni Andrzejewski, Oliwier Kamieńskich za film "Gwiezdne wojny"
Julia Zielińska za film "Bajka o..."
|