Setki Legniczan oglądały w Galerii Piastów zupełnie niekonwencjonalne, wspólne występy chórów i zespołów ludowych. A wszystko w otoczeniu stoisk z rzemiosłem ludowym, wozów z sianem i innych, folklorystycznych dekoracji. Tak rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat 43.
- Połączenie chórów wykonujących utwory folklorystyczne i zespołów ludowych, które tańczą do śpiewających chórów to wyjątkowo odważny eksperyment. A proszę zobaczyć, ilu ludzi ogląda ten występ, jak im się podoba - Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury, wskazał na szczelnie wypełnione widzami patio i tarasy galerii.
- Przecież ani chóry, ani zespoły folklorystyczne nie są w dzisiejszych czasach „modne”. A jednak przyciągnęły uwagę Legniczan. To bardzo cenne, bo warto pamiętać o tradycji - dodał prezydent Tadeusz Krzakowski, który także oglądał Cantat na Ludowo.
Wystąpiły w nim chóry m.in. szkolne z Legnicy i Chojnowa, chór Madrygał oraz Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” oraz łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. A całością dyrygowała Monika Szczerbińska - Walczak z Legnickiego Centrum Kultury, która wpadła na pomysł nietypowego otwarcia Legnicy Cantat 43.
Ludowe klimaty pozostaną w Galerii Piastów do niedzieli – w patio mogą Państwo odwiedzać kramy w rękodziełem. Są tam wspaniałe wyroby garncarskie, koronkarskie, rymarskie i inne. Zapraszamy serdecznie.
A w sobotę odbędą się przesłuchania turniejowe chórów - w szranki stanie w tym roku dziewięć najlepszych, polskich chórów. Pierwsza tura przesłuchań o godz. 11.00, druga o godz.15.00.
Mogą Państwo przyjść do Centrum Kształcenia Ustawicznego w Legnicy i posłuchać chórów na żywo. Albo, jeśli ktoś woli - w Radiu Plus. Pierwsza w historii Cantatu transmisja zmagań turniejowych będzie na www.legnica.fm.
Transmitowany także będzie niezwykły koncert, który o godz. 20.00 odbędzie się w Katedrze. Otóż po raz pierwszy wykonane zostaną ocalone od zapomnienia utwory Jerzego Libana z Legnicy - cenionego kompozytora, teoretyka muzyki i humanisty, który urodził się w Legnicy ok. 1464 roku.
W Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu zachowały się starodruki - jedyne dziś źródło twórczości Jerzego Libana - na podstawie których Jan Węcowski dokonał transkrypcji i opracowań utworów kompozytora. Po raz pierwszy wykona je w sobotę w Katedrze chór Cantores Minores Wratislavienses. Zapraszamy serdecznie!
Po koncercie odbędzie się odczytanie werdyktu międzynarodowego Jury, które wyłoni najlepszy chór Legnicy Cantat 43.
fot: Monika Bożek, lca.pl
|