We włoskiej Toskanii, w znanym i prześlicznym artystyczno - turystycznym mieście Forte dei Marmi, można od soboty (27.10) oglądać wystawę naszego Satyrykonu.
To retrospektywna ekspozycja „SATYRYKON 1979-2010”, przygotowana – łącznie z folderem – w języku włoskim.
Wystawa jest eksponowana w tamtejszym Muzeum Karykatury, niezwykle urokliwym i ciekawym miejscu, które pełni w mieście rolę ośrodka kulturalnego.
- Zachwyca sposób, w jaki wystawa Satyrykonu została wyeksponowana. Na dużej powierzchni, ale z ogromną dbałością o detale. Ta włoska estetyka eksponowania prac powoduje, że wystawa zachowuje niesamowity klimat - mówi Małgorzata Dancewicz z Legnickiego Centrum Kultury, która uczestniczyła w wernisażu w Toskanii. Razem z Elżbietą Pietraszko, szefową Satyrykonu.
- Wystawa zrobiła ogromne wrażenie na gościach wernisażu - mówi Elżbieta Pietraszko.
I wyjaśnia: - Muzeum Karykatury w Forte dei Marmi organizuje co roku ważny konkurs satyryczny "Premio Satira Politica", ale jest on ukierunkowany głównie na rysunki prasowe. Dlatego oni są przyzwyczajeni do prac satyrycznych zupełnie innych niż te z Satyrykonu. Stąd w kuluarach można było usłyszeć naprawdę dużo dobrych opinii i ciekawych komentarzy do naszej wystawy - mówi Elżbieta Pietraszko.
Włosi potraktowali wystawę Satyrykonu i gości z Legnicy z wielką powagą. Elżbieta Pietraszko i Małgorzata Dancewicz zostały m.in. zaproszone na spotkanie z syndykiem miasta, Umberto Burattim. Syndyk jest odpowiednikiem polskiego burmistrza – to zwierzchnik miasta. Opowiedział Legniczankom historię miasta Forte dei Marmi, wypytywał o Legnicę.
- Zagadnął nas też o papieża Jana Pawła II. Z dumą mówił, że ich miasto ma pomnik papieża Polaka, wzorowany na jednym z pomników Ojca Świętego w Krakowie - opowiada Elżbieta Pietraszko.
Umberto Buratti otrzymał od przedstawicielek Legnickiego Centrum Kultury wydawnictwo związane z 35-leciem Satyrykonu. Włosi są mocno zainteresowani współpracą z Satyrykonem. Jednym z jej elementów będzie wystawa prac z Forte dei Marmi w legnickiej Galerii Satyrykonu.
Miasto Forte dei Marmi jest nie tylko znanym ośrodkiem turystycznym we Włoszech. To także mekka artystów, szczególnie rzeźbiarzy. W okolicy ma swoją pracownię m.in. Igor Mitoraj, światowej sławy rzeźbiarz z Polski. Artystów tej profesji przyciągają do tego toskańskiego miasteczka nie tylko zapierające dech w piersiach widoki – z jednej strony piękna toń Morza Śródziemnego, z drugiej monumentalne Apeniny - ale i zasobność w marmur. Nazwa Forte dei Marmi to po polsku „marmurowa twierdza”. A okolica jest tak urzekająca, że mają w niej wypoczynkowe wille najwięksi celebryci świata – m.in. słynny projektant mody Giorgio Armani.
|