Był jednym z najbardziej cenionych polskich grafików, autorem kilkuset plakatów, okładek prasowych i olbrzymiej liczby rysunków satyrycznych. Niemal całe swoje życie zawodowe związał z katowicką ASP. W tym roku obchodziłby jubileusz 70-lecia urodzin i 45-lecia pracy twórczej i pedagogicznej.
"Był wybitnym twórcą i pedagogiem, człowiekiem o wielkim sercu, charyzmatycznej osobowości, znakomitym poczuciu humoru. Straciliśmy Przyjaciela, Mentora, Mistrza, który całe swoje życie zawodowe związał z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Nie sposób wyrazić, jak wiele wszyscy zawdzięczamy Profesorowi Jurze" - napisała uczelnia w wydanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu.
Profesor Tomasz Jura urodził się w 1943 roku. W 1968 roku ukończył katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-1985 był tu dziekanem Wydziału Grafiki, później kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego oraz Pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu inicjatyw, autorem ponad 100 krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych. Uhonorowano go wieloma nagrodami.
Z Satyrykonem związany był niemal od początku. Jako wielokrotny uczestnik, jeden z pierwszych laureatów (1980 ) i jurorów (1981). Przewodniczył obradom jury (w 1985,1986, 2002) i przysyłał tu swoich studentów. W ciągu tych lat tak wielu, że trudno byłoby wszystkich wspomnieć (Małgorzata Lazarek, Krzysztof Grzondziel czy Sebastian Kubica, by wymienić dla przykładu), zaś ci często sięgali po najwyższe satyrykonowe laury.
Sam o sobie pisał: "dysgrafik o łagodnych objawach, który nie potrafi powtórzyć dokładnie własnego podpisu", inni, że rysował "wszystko nagie aż do bólu, aż do nagiej prawdy". (H.Waniek)
(fot. kultura.onet.pl)