W piątek (14.06) oficjalne otwarcie Satyrykonu 2013! Zapraszamy Państwa serdecznie na godz. 17.00 w okolice Filipa, na ul. Najświętszej Marii Panny.
Otwarcie będzie jak zwykle huczne. Po otwarciu zapraszamy na piątkowe wystawy.
Oto program tegorocznego Satyrykonu:
14 czerwca
Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON - Legnica 2013 (Muzeum Miedzi w Legnicy)
Wystawa prac laureatów oraz wyselekcjonowanych prac artystów w ramach tegorocznego konkursu Satyrykon.
Program otwarcia Satyrykonu
godz. 17.00, ul. NMP, obok Filipa - otwarcie wystawy pokonkursowej SATYRYKON 2013.
Przed uroczystością otwarcia nastąpi odsłonięcie tablic poświęconych Stefanii Grodzieńskiej i Krzysztofowi Teodorowi Toeplitzowi
godz. 18.30, Galeria RING
RYSZARD KAJA "Plakaty i dzienniki" - otwarcie wystawy
Ryszard Kaja jest twórcą ponad 150 scenografii do spektakli teatralnych, baletowych, operowych i telewizyjnych oraz kilku filmów. Pracował na większości scen operowych kraju oraz za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Brazylii, Argentynie, Izraelu i Egipcie. Za swe realizacje był wielokrotnie nagradzany nagrodą Złotej Maski. Zajmuje się też m.in. tworzeniem plakatów.
godz.19.30, Galeria SATYRYKON
KLAUDIA KOST "Dobrze Wychowane" - pokaz prac laureatki Satyrykonu 2013
15 czerwca
godz. 15.00, Legnicka Biblioteka Publiczna
Prezentacja książki JANUSZA R. KOWALCZYKA "Wracając do moich Baranów" oraz spotkanie z Autorem. Spotkaniu towarzyszy wystawa karykatur Artystów krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Autorzy karykatur: TOMASZ BRODA i JACEK FRANKOWSKI.
Janusz R. Kowalczyk w swojej książce "Wracając do moich Baranów" opisał blaski i cienie zawodu satyryka w PRL-owskiej rzeczywistości. Jego praca to książka wspomnieniowa - żywa, przekorna, intrygująca, urozmaicona anegdotami. Rozmowy z twórcami PIWNICY Pod BARANAMI, fragmenty wystąpień partnerów scenicznych Janusza R. Kowalczyka oddają niezwykłą atmosferę tamtych lat. Autor wielokrotnie wspomina swoje zauroczenie Baranami. Jednakże książka, nie jest wyłącznie opisem fascynacji tym niezwykłym miejscem i próbą opisania fenomenu legendarnego kabaretu (na dodatek dokonana przez kogoś, kto był artystą piwnicznym). Jest to również szeroka panorama kulturalna i polityczna czasu, w którym krakowski kabaret zaistniał. Nie bez powodu prezentacji książki towarzyszyć będzie wystawa karykatur właśnie piwnicznych artystów. Karykatury stworzyli Tomasz Broda i Jacek Frankowski.
godz. 17.00, Muzeum Miedzi
TADEUSZ MICHAŁ SIARA - "Listy na lewą rękę…" - otwarcie wystawy
Listy - to najobszerniejszy z cyklów, jakie Tadeusz Michał Siara stworzył. Rozpoczęty w latach siedemdziesiątych jest wciąż kontynuowany. Cykl ten łączy pasję podróży z pasją graficznego domatora, talent obserwatora i detalisty z talentem poety syntetyzującego swoje wrażenia i umiejętnie uniwersalizującego ostateczny przekaz. Przeglądane jedna po drugiej odbitki sprawiają wrażenie kart ze starej księgi, w której autor zawarł i przekazał potomnym swoją wiedzę i zachwyt nad wciąż na nowo odkrywanym światem. Autor tworzy swoje Listy lewą ręką.
godz. 18.00, Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
SKŁONNOŚCI DO OSTROŚCI - wystawa prac studentów ASP Wrocław
Projekt "Skłonności do ostrości", prezentujący dokonania studentów polskich uczelni artystycznych, jest niezwykle ważny dla Satyrykonu. Wymyślili go wspólnie Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu i prof. Zygmunt Januszewski.
Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu:
- Młodzi twórcy są naszą misją. Satyrykon wypełnił pewną lukę - chce pomagać i promować młodych twórców. Oczywiście nie zaniedbujemy autorytetów, artystów znanych w Polsce, Europie i na świecie, ale chcemy też, aby wyrosło zupełnie nowe pokolenie twórców. A czas, kiedy są jeszcze na studiach, jest niesamowitym momentem w ich twórczości - momentem, kiedy są jeszcze nieokiełznani przez dorosłość, przez życie. Są nieutemperowani, pozwalają sobie na pełną wolność. Do "Skłonności do ostrości" ustawiła się już kolejka chętnych uczelni. Dzięki naszemu cyklowi uczelnie zaczęły się ze sobą konsultować, współpracować. I to na poziomie i wykładowców, i studentów. To jest wspaniałe.
Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury:
- Chcemy tym cyklem ośmielać młodych ludzi, aby nie bali się mówić co im w duszach i sercach gra. Nie bali się kłuć ołówkiem w rzeczywistość tam, gdzie takiego kłucia wymaga. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie zajmowali się satyrą. Oni mają bardzo wiele do powiedzenia i bardzo świeże spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość.
godz. 19.00, dziedziniec Zamku Piastowskiego
ARTUR ANDRUS - Koncert Piosenek "Myśliwiecka"
Myśliwiecka to nazwa ulicy w Warszawie, przy której znajduje się radiowa "Trójka" oraz tytuł płyty, na której Artur Andrus śpiewa swoje piosenki. Głównie kabaretowe, pisane do programów telewizyjnych i na potrzeby występów estradowych. Są wśród nich zarówno takie, które są już znane ("Ballada o Baronie, Niedźwiedziu i Czarnej Helenie", "Cieszyńska"), jak i takie, które znane dopiero będą (pieśń "Dam ci ptaszka" wykonywana przez Chór Męski im. Franka Szwajcarskiego, czy punkowo - skinowa "Glanki i pacyfki").
W koncercie promującym album "Myśliwiecka" znajdą się nie tylko utwory z płyty ale również anegdoty, komentarze i wiersze napisane ze swoistą finezją i szczyptą pobłażliwej ironii - oczywiście jak najpiękniejszą polszczyzną.
Arturowi Andrusowi towarzyszy czterech muzyków:
Wojciech Stec - fortepian
Łukasz Poprawski - saksofon
Łukasz Borowiecki - kontrabas
Paweł Żejmo - perkusja
Bilety - 35 zł przedsprzedaż, 50 zł w dniu koncertu.
Przedsprzedaż prowadzą:
- kasa LCK ul. Chojnowska 2, tel. 76 72 33 700
- Galeria Satyrykon, Rynek 36, tel. 501 504 115
Zapraszamy!