3 kwietnia
MUSTANG
Reż. Deniz Gamze Ergüven. Wyst.: Günes Sensoy, Doga Zeynep Doguslu, Elit Iscan, Tugba Sunguroglu, Ilayda Akdogan. Turcja / Francja, 2015, 97 min.
Nominacje: Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny; Złoty Glob - Najlepszy film zagraniczny; BAFTA - Najlepszy film nieanglojęzyczny. Cezary - Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz oryginalny, Najlepsza muzyka filmowa; Najlepszy film debiutancki.
Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie - wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna "znać swoje miejsce", bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej "pozbyć się problemu" i wydać je za mąż - decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.
10 kwietnia
OSTATNIA RODZINA
Reż. Jan P. Matuszyński. Wyst.: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska. Polska, 2016, 117 min.
Orły - Najlepsza główna rola męsk, Najlepsza główna rola kobieca, Najlepszy scenariusz, Odkrycie roku - reżyseria; Złote Lwy - Najlepszy film, Nagroda publiczności; Camerimage - Najlepszy operator.
Ostatnia Rodzina to rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat warszawska saga słynnej rodziny Beksińskich. W legendarne postaci Zdzisława i Tomka wcielili się Andrzej Seweryn i Dawid Ogrodnik. Towarzyszą im Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego. Film został zakwalifikowany do Konkursów Głównych prestiżowych festiwali - MFF w Locarno oraz FF w Gdyni. Andrzej Seweryn otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora na MFF w Locarno.
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka - Zofia, wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń, dopiero nadejdzie…
Zdzisław Beksiński to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich malarzy XX wieku, słynący z niezwykłej osobowości, poczucia humoru oraz rejestrowania niemal każdego fragmentu swojego życia i otoczenia za pomocą coraz nowszych technologii audio i wideo. Z kolei Tomasz Beksiński był kultowym dziennikarzem muzycznym i tłumaczem filmowym, mającym duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, m.in. poprzez promowanie takich zespołów jak Marillion, Ultravox czy King Crimson oraz tłumaczenie filmów o Jamesie Bondzie czy cyklu Monty Pythona.
24 kwietnia
POSKROMIENIE ZŁOŚNICY
Reż. Jonathan Miller. Wyst.: John Cleese, Simon Chandler, Joan Hickson, John Franklyn-Robbins. Wielka Brytania, 1980, 126 min.
Poskromienie złośnicy to jedna z najwcześniejszych komedii Williama Szekspira. Oto dwie siostry, jędzowata Katarzyna i popularna Bianka: gdy ta druga dowiaduje się, że musi odrzucać wszystkie zaloty, dopóki pierwsza nie wyjdzie za mąż, starający się o jej serce amanci obmyślają szalony plan, żeby poskromić słynną złośnicę. A że w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone...