Koncert z okazji 500-lecia Reformacji. Repertuar wykonywany przez chór jest bogaty i zróżnicowany - rozciągający się od renesansu po współczesną muzykę chóralną. Obejmuje okresy renesansu i romantyzmu, dzieła Bartóka i Kodály oraz współczesnych kompozytorów węgierskich, a także muzykę ludową z Węgier. Chór jest prowadzony od momentu powstania przez Dénesa Szabó.
Chór Dziewczęcy Pro Musica dzięki zdobytemu już w roku swojego powstania zwycięstwu w konkursie międzynarodowym uchodzi za jeden z czołowych zespołów wokalnych świata. Jako pojawiające się na całym świecie ambasadorki sukcesu metody Kodálya członkinie chóru występują nie tylko podczas koncertów, ale także w ramach wykładów i kursów mistrzowskich o tematyce wychowania muzycznego. Entuzjazm oraz doświadczenie zdobyte przez dawne uczennice w Chórze Dziecięcym Cantemus, działającym przy szkole podstawowej im. Zoltána Kodálya w Nyíregyházie, doprowadziły w 1986 roku do założenia zespołu Pro Musica. Od tego czasu zdobył on pierwsze miejsca i grand prix w najbardziej znaczących konkursach chórów. Jego największym sukcesem jest otrzymanie w 10. rocznicę istnienia Grand Prix Europy, w 2002 roku - 3 złotych medali i dwóch tytułów mistrza olimpijskiego podczas zorganizowanej w Busan w Korei Południowej II Olimpiady Chórów, a także zdobycie "Silver Rose Bowl", nagrody przechodniej londyńskiego Konkursu Chorów "Let the Peoples Sing"
Repertuar chóru obejmuje szeroki zakres literatury muzycznej: w jego programie znaleźć można, obok dzieł Bartóka i Kodálya, wybitne utwory chóralne z epoki renesansu i romantyzmu, a także twórczość współczesnych węgierskich kompozytorów. Z nazwą chóru łączy się także prapremiera wielu dzieł. Wspólną pracę zespołu Pro Musica z Chórem Dziecięcym Cantemus doceniono dwiema znaczącymi węgierskimi nagrodami: w 1993 roku Nagrodą im. Bartóka - Pásztory, a w 2004 roku nagrodą Zasłużony dla Węgierskiego Dziedzictwa.
Dénes Szabó, wybitna postać węgierskiego i międzynarodowego życia chóralnego, urodził się w 1947 roku w Makó. Studiował w Segedynie, Miszkolcu i Budapeszcie. Od 1969 roku uczy w szkole podstawowej im. Zoltána Kodálya w Nyíregyházie, zaś w 1975 roku założył Chór Dziecięcy Cantemus. Wyrosła z niego rodzina chóralna od 2004 roku działa jako instytucja artystyczna z trzema zespołami: Chórem Dziecięcym Cantemus, Chórem Dziewczęcym Pro Musica oraz Chórem Mieszanym Cantemus, tworząc Chór Cantemus z Nyíregyházy. Dziś wszystkie trzy zespoły reprezentują poziom światowy.
Dénes Szabó jest często zapraszany z wykładami gościnnymi na festiwale międzynarodowe i konferencje specjalistyczne, stale prowadzi też kursy mistrzowskie z dyrygentury chóralnej, śpiewu chóralnego i metody Kodálya. Pełnił funkcję jurora podczas licznych znaczących konkursów międzynarodowych (USA, Słowenia, Japonia, Niemcy, Tajwan, Belgia).
Jego pracę artystyczną i pedagogiczną doceniono wieloma nagrodami: w 1985 roku otrzymał nagrodę im. Liszta, w 1993 - Béli Bartóka - Ditty Pásztor, w 2000 - Kossutha, w 2004 - Zasłużony dla Węgierskiego Dziedzictwa, w 2013 - nagrodę IFCM za całokształt pracy. Od 2012 roku jest członkiem rzeczywistym Węgierskiej Akademii Sztuki. W 2014 roku został odznaczony tytułem "Artysty Narodowego".
Koncert jest dofinansowany ze środków KGHM Polska Miedź i Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie im. Balassiego.