4 grudnia
IDOL
Reż. Dan Fogelman. Wyst.: Al Pacino, Annette Bening, Jennifer Garner, Bobby Cannavale, Christopher Plummer. USA, 2015, 102 min.
Złote Globy - Najlepszy aktor w komedii lub musicalu (Al Pacino) /nominacja/
Danny Collins był kiedyś piękny i młody. Teraz jest już tylko piękny. I odcina kupony od swej piosenkarskiej kariery. Wciąż żyje szybko, nadużywa ile się da i zadaje się z nieprzyzwoicie młodymi kobietami. Gdy odkryje list napisany do niego 40 lat temu przez samego Johna Lennona, postanowi dać sobie jeszcze jedną szansę. Rzuci scenę, zbyt młodą kochankę i większość innych używek, by zaszyć się w małym hotelu i zacząć pisać nowe piosenki. Choć okaże się to trudniejsze niż myślał, uświadomi mu, że jeszcze nie jest za późno, by zejść na ziemię i spróbować zrealizować młodzieńcze marzenia, poznać kobietę swego życia, a przede wszystkim odszukać nigdy niewidzianego dorosłego syna.
11 grudnia
SZTUKA ZNIKANIA
Reżyseria i scenariusz: Bartosz Konopka, Piotr Rosołowski. Zdjęcia: Piotr Rosołowski. Muzyka: Maciej Cieślak. Dokumentalny. Polska, 2012, 52 min.
Docs Against Gravity Film Festival - Nagroda Magicznej Godziny (nominacja).
Nieznana historia haitańskiego kapłana vodou, Amona Frémona, który na zaproszenie Jerzego Grotowskiego w 1980 roku odwiedził Polską Rzeczpospolitą Ludową. Sztuka znikania jest spojrzeniem na czasy dyktatury komunistycznej oczami przybysza z zupełnie innej kultury.
"Sztuka znikania" to film twórców nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku", zwycięzcy Nagrody Magicznej Godziny na festiwalu PLANETE+ DOC w 2009 roku.
ORAZ
HAPPY OLO - POGODNA BALLADA O OLKU DOBIE
Reż. Krzysztof Paweł Bogocz, Marcin Macuk. Wyst.: Aleksander Ludwik Doba. Muzyka: POGODNO. Animacje: Krzysztof Ostrowski. Dokumentalny. Polska, 2017, 63 min.
Docs Against Gravity Film Festival - Nagroda Publiczności dla najbardziej pozytywnego filmu festiwalu.
Ballada filmowa utrzymana w konwencji kina drogi o jednym z najwybitniejszych polskich podróżników - Aleksandrze Dobie. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. W ciągu 167 dni pokonał ponad 12 tysięcy kilometrów. Wybrany Podróżnikiem Roku 2015 przez czytelników National Geograhic.
Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody przeplatane piosenkami.
Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat.
Film jako fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki jest pochwałą dążenia do realizacji marzeń. Przez swój pozytywny i nieco odrealniony charakter, adresowany jest do widza w każdym wieku.
18 grudnia
MANCHESTER BY THE SEA
Reż. Kenneth Lonergan. Wyst.: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandle, Lucas Hedges. USA, 2016, 132 min.
Oscary - Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy scenariusz oryginalny, nominacje: Najlepszy film, Najlepszy reżyser. Złote Globy - Najlepszy aktor w dramacie, nominacje: Najlepszy dramat, Najlepszy reżyser. Cezary - Najlepszy film zagraniczny (nominacja). BAFTA - Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy scenariusz oryginalny.
Po śmierci Joe′go, starszego brata, Lee Chandler, zaszokowany wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem, wraca w rodzinne okolice. Lee rzuca wszystko i przenosi się do Manchester-by-the-Sea, zmuszony zmierzyć się z wydarzeniami przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną - Randi i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.
"Żaden tegoroczny film nie poruszył mnie bardziej swoim humorem, wrażliwością i człowieczeństwem" (P.Travers, Rolling Stone).