16 sierpnia / czwartek
Zrywa się wiatr
oraz
pokaz filmów animowanych z ubiegłych edycji
Legnickiej Akademii Filmowej - Warsztatów Filmu Animowanego
Zrywa się wiatr, reż. Hayao Miyazaki, 2013, 2′02′′.
Od najmłodszych lat Jiro zafascynowany jest samolotami zaprojektowanymi przez włoskiego inżyniera lotnictwa Gianni Caproniego. Chłopiec śni o lataniu i podniebnych przygodach. Niestety, wrodzona wada wzroku nie pozwala mu na karierę pilota. Udaje mu się jednak zostać jednym z największych i najbardziej kreatywnych konstruktorów samolotów w całej Azji. (mat. dystr.)
17 sierpnia / piątek
Książę i dybuk
oraz
filmy animowane z Międzynarodowego Festiwalu
Filmów Animowanych Animator
Książę i dybuk (2017, 1′22′′) Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument w sekcji Venice Classics (...) To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego "Dybuka" a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. Film Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał swoją tożsamość i pisał od nowa własną biografię. Ludzie, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, zapamiętali go jako: dystyngowanego arystokratę, notorycznego kłamcę, Żyda - wiecznego tułacza oraz homoseksualistę i męża włoskiej hrabiny w jednej osobie. (mat. dystr.)
18 sierpnia / sobota
Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka
oraz
pokaz filmów animowanych z wcześniejszych edycji
Legnickiej Akademii Filmowej - Warsztatów Filmu Animowanego
Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka, reż. Jakub Mikurda, 2017, 1′16′′. Dokument produkcji HBO Europe poświęcony twórczości Waleriana Borowczyka. Opowieść o Borowczyku snują osoby z najbliższego otoczenia reżysera i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością, wśród których są: Terry Gilliam, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek. Jest to dokument o człowieku wyprzedzającym swoją wizją artystyczną czasy, w których tworzył (...) Film powstał jako koprodukcja HBO Europe, CoLab Production, Instytutu Adama Mickiewicza, Maagiline Masin i Otter Films. Produkcja otrzymała także wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Estońskiego Instytutu Filmowego (Eesti Filmi Instituut). (mat. dystr.)
19 sierpnia / niedziela
Baranek Shaun
oraz filmy animowane
Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.
Baranek Shaun, reż. Mark Burton, Richard Starzak, 2015, 1′25′′ Niepokorny i skory do pakowania się w tarapaty baranek Shaun, wykorzystując nieobecność gospodarza, postanawia wybrać się na wycieczkę do miasta. Nie do końca przemyślana wyprawa w towarzystwie psa Bitzera
i innych przyjaciół z farmy obfitować będzie w różnego rodzaju przygody oraz niebezpieczeństwa, czekające w metropolii na nieznające świata zwierzęta. (mat. dystr.)