Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora coroczny koncert Chóru Madrygał poświęcony pamięci naszego Patrona - Henryka Karlińskiego - został przeniesiony na 22 stycznia.
Wejściówki zakupione na pierwszy termin wydarzenia - 5 grudnia - zachowują ważność; ewentualnych zwrotów biletów dokonywać można w Galerii Satyrykon.
Oprócz założonego przez Henryka Karlińskiego Chóru Madrygał na scenie pojawią się również fantastyczni Goście: Carbon String Quartet oraz Agnieszka Justyna Szumiło. ️Koncert poprowadzi niezastąpiona Anna Wagner.
Chór Madrygał, został założony w 1949 r. przez Henryka Karlińskiego przy Szkole Podstawowej nr 1 jako chór dziecięcy.
W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku działał jako zespół legnickich szkół średnich: Liceum Handlowego, Technikum Energetycznego i Technikum Samochodowego, a następnie przekształcił się w chór osób pracujących. Po śmierci Henryka Karlińskiego opiekę nad chórem przejął Cezary Radczak, który był dyrygentem chóru w latach 1979-2004. Podczas dyrygentury Cezarego Radczaka chór "Madrygał" występował z koncertami m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Włoszech, na Węgrzech. Cezary Radczak za działalność muzyczna otrzymał szereg odznaczeń: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny i Zloty Krzyż Zasługi, Nagrody Miasta Legnicy, Medal Papieski, Medal za zasługi dla Diecezji Legnickiej. Od roku 2004 funkcję dyrygenta pełni Dariusz Rzonca.
Carbon String Quartet tworzą muzycy z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Kwartet koncertuje na terenie całego kraju wykonując repertuar klasyczny i rozrywkowy. Bogaty program artystyczny obfituje w utwory klasyczne oraz szeroko pojętą rozrywkę (muzyka filmowa, jazz, muzyka popularna czy rock).
Agnieszka Justyna Szumiło to śpiewaczka, bizneswoman, właścicielka i założycielka Pracowni Wokalnej Agnieszki Justyny Szumiło oraz SZUMILO ART FORUM GROUP, pedagog śpiewu solowego.
Henryk Karliński (ur. 10 lutego 1922 w Częstochowie, zm. 5 grudnia 1975 w Legnicy) - polski dyrygent i animator kultury, Honorowy Obywatel Legnicy. W tym roku mija 44. rocznica śmierci tego wybitnego legniczanina, którego imię nosi Legnickie Centrum Kultury.
Henryk Karliński pochodził z Częstochowy, dzieciństwo i młodość spędził we Francji. Studia w konserwatorium w Tuluzie przerwała mu wojna. Jako żołnierz armii polskiej na Zachodzie wrócił do kraju w 1947 r. Rozpoczął wtedy pracę w szkole powszechnej w Dusznikach Zdroju, gdzie uczył języka francuskiego.
W Legnicy osiadł w 1949 r. Początkowo był nauczycielem i kierownikiem świetlic w kilku tutejszych szkołach. W 1958 r. zatrudniono go w nowo powstałym Miejskim Domu Kultury, z czasem przemianowanym na Legnicki, a następnie Wojewódzki Dom Kultury. Mimo poważnej choroby serca Karliński działał tam do końca życia.
Teatr i muzyka chóralna - te dwie dziedziny sztuki leżały w centrum zainteresowań legniczanina. Działalność dyrygencką rozpoczął w 1949 r., kiedy to przy Szkole Podstawowej nr 1 na Zakaczawiu założył chór Madrygał. Początkowo dziecięcy zespół w latach 60. przeobraził się w chór mieszany. Dziś Madrygał, wykonujący m.in. muzykę religijną, starofrancuską, staropolską (motety, msze), rozsławia Legnicę w kraju i za granicą.
Karliński wiele działań poświęcał popularyzacji i doskonaleniu ruchu chóralnego. W tę ideę doskonale wpisuje się zapoczątkowany przez niego turniej chórów Legnica Cantat, który ze skromnego Dolnośląskiego Święta Pieśni przeobraził się w imprezę rangi ogólnopolskiej, a obecnie jest jednym z najbardziej liczących się tego typu konkursów w Polsce.
Artysta rozbudzał wrażliwość muzyczną na wiele sposobów. Organizował koncerty z udziałem znamienitych muzyków, poszerzał i krzewił wiedzę na temat kulturalnej przeszłości Legnicy i Dolnego Śląska. Szczególnie interesowały go bogate zbiory Rudolfiny - biblioteki muzycznej książąt legnicko-brzeskich. Zabiegał o ich zbadanie. Te działania zakończyły się stworzeniem katalogu zachowanych utworów. Już po śmierci artysty opracowała go Aniela Kolbuszewska.
Henryk Karliński był osobą wyjątkową. Jego wszechstronną wiedzę, talent i wytrwałość, z jaką realizował zamierzenia, do dziś wspominają dawni chórzyści, muzycy i animatorzy kultury. Imię Karlińskiego nadano jednej z legnickich ulic, a także, jak już wspomniano, Legnickiemu Centrum Kultury - placówce kontynuującej tradycje MDK, LDK, WDK w których tworzył i pracował Karliński. W marcu 2016 r. rada miasta wyróżniła tego krzewiciela kultury muzycznej tytułem Honorowego Obywatela Legnicy.