45. Satyrykon dobiegł końca, jednak wciąż dostępne dla zwiedzających są ekspozycje związane z najweselszym legnickim festiwalem.
Satyrykon to jedyny polski konkurs o tematyce satyrycznej organizowany nieprzerwanie od 45 lat o międzynarodowym zasięgu. Festiwal rokrocznie prezentuje wystawy autorów i środowisk satyrycznych (wystawy zbiorowe i indywidualne). Posiada liczną kolekcję plakatów, dyplomów, medali i tablic, których wykonawcami są wybitni artyści reprezentujący czołówkę polskiej satyry.
9 czerwca - 28 sierpnia 2022
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon - Legnica 2022
Jury 45. edycji konkursu Satyrykon obradowało 5 marca 2022 r. w składzie: Szymon Szymankiewicz - przewodniczący, Vasco Gargalo (Portugalia), Janusz Kapusta (Polska), Ali Miraee (Iran), Peter Nieuwendijk (Belgia), Kaja Renkas (Polska) oraz Anita Wincencjusz-Patyna (Polska).
Konkurs Satyrykon jest konkursem otwartym, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne. Prace oceniano w dwóch kategoriach: Szkoła (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie Żart i Satyra.
Jury po obejrzeniu 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 188 prac. Najważniejsze trofeum - Grand Prix Satyrykonu 2022 trafiło po raz pierwszy do artysty pochodzącego z Kuby, czyli Carlosa Davida Fuentesa Hierrezuelo.
- Zwycięska praca odnosi się do problemu braku równouprawnienia kobiet w różnych kulturach. Wprawdzie mamy tutaj burkę, ale problem ten można również przenieść na grunt Europy i Polski. Tegoroczne prace dotykają zresztą bardzo wielu innych ważnych problemów, takich jak edukacja, szkoła czy religia. Były one bardzo różnorodne w swej formie, z czego się bardzo cieszę, najważniejsze jednak pozostają treść i przekaz autora - ocenia przewodniczący Szymon Szymankiewicz.
Na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon - Legnica 2022 będzie można zobaczyć prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie.
Muzeum Miedzi w Legnicy, sala wystawowa Akademii Rycerskiej
Wstęp wolny
_____
11 czerwca - 14 sierpnia 2022
Wystawa "Szkic Ma Moc"
Konkurs "Szkic Ma Moc" został po raz drugi zorganizowany przez Legnickie Centrum Kultury jako wydarzenie towarzyszące Satyrykonowi. Konkurs skierowany jest do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół artystycznych w Polsce. Do II edycji konkursu nadesłanych zostało 220 szkicowników, z czego do wystawy pokonkursowej zakwalifikowanych zostało 38 prac. Jury konkursu przewodniczył jego pomysłodawca - Tomasz Broda.
Miejsce: wystawa pokonkursowa w Galerii Ring
Wstęp wolny
_____
7 czerwca - 27 sierpnia 2022
Najlepszy debiut Satyrykonu 2022 - Yurii Levshyn
Satyrykon od wielu lat promuje młodych twórców, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie artystyczne - stąd pojawiła się dodatkowa nagroda w konkursie Satyrykon, czyli Najlepszy Debiut. W tym roku po raz pierwszy na Satyrykon zgłosił swoje prace Yurii Levshyn, który zdobył II nagrodę, srebrny medal za pracę "Cenzura" w dziale tematycznym ŻART i SATYRA. Miłą konsekwencją zdobycia po raz pierwszy nagrody i debiutanckiego uczestnictwa jest wystawa indywidualna w Galerii Satyrykon. Yurii Levshyn jest grafikiem i ilustratorem pochodzącym z Ukrainy, obecnie mieszka w Polsce. Urodzony w 1995 roku, absolwent kierunku Grafika w Collegium da Vinci w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i ilustracją. Swoimi pracami stara się mówić o rzeczach mu bliskich i codziennych, o tym co go niepokoi ale i o tym, co go zachwyca. W jego grafikach często można dostrzec komentarz dotyczący aktualnych i ważnych wydarzeń. Przy tworzeniu swoich prac nie zamyka się w jednej technice - stosuje zarówno media tradycyjne (takie jak rysunek, malarstwo czy grafika warsztatowa), jak i szeroki wachlarz narzędzi cyfrowych.
Miejsce: Galeria Satyrykon,
Wstęp wolny
_____
14 czerwca - 2 września
"Nie tylko nóżki! Kabarety i rewie dwudziestolecia międzywojennego w Polsce"
Prezentowana wystawa służy przypomnieniu twórczości kabaretowej dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Kanwą narracji są fragmenty tekstów Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Andrzeja Własta i innych autorów, wybrane według klucza odniesień do rzeczywistości społecznej, obyczajowej, kulturalnej i politycznej. Z popularnej rozrywki, z którą zawsze kojarzony był kabaret i rewia, przenosimy akcent na inny, satyryczny aspekt działalności twórców kabaretowych. Odejście od najbardziej znanych przebojów piosenki pozwala wydobyć niezauważane dotąd walory i znaczenie tekstów podawanych nie ze scen teatralnych, a ze "scenek" i "nadscenek". Stąd również tytuł "Nie tylko nóżki!", mający na celu zerwanie z infantylizacją kabaretu i rewii oraz niesprawiedliwą oceną jakości kabaretowej produkcji. Wachlarz tematów, które brali na warsztat autorzy piosenek i wierszyków, obejmował frywolne żarty, komentarze na temat kobiecej urody, mody i charakterów reprezentantek płci pięknej (często w stereotypowym ujęciu), kawiarniane flirty, plotki i ploteczki, dansingowe podboje, burzliwe romanse, marzenia o sławie i pieniądzach, jak również celne, i często mało "rozrywkowe", spostrzeżenia na temat przemian obyczajowych, życia codziennego, problemów rodzinnych, biedy, życia ulicy, patologii społecznych, i wreszcie polityki - krajowej i zagranicznej, w tym zjawiska antysemityzmu. Wszystkie te wątki znalazły swój wyraz w rysunkach satyrycznych - tych drukowanych w prasie, jak i tych niepublikowanych.
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Wstęp wolny
_____
|